Almost Human (2013)

65%
"Almost Human" je důkaz toho, že mimozemské invaze v malém ještě nejsou úplně vyčpělý žánr.

Almost Human

USA, 2013, 80 minut

 

Režie: Joe Begos

Scénář: Joe Begos

Hrají:

Graham Skipper (Seth Hampton)

Josh Ethier (Mark Fisher)

Vanessa Leigh (Jen Craven)

Susan T. Travers (Becky)

 

Sci-fi hororů je poslední dobou docela dost. V podstatě se jedná o dva různé typy. První je ten, kdy se horor odehrává ve vesmíru, jako například Poslední dny na Marsu, anebo je zde pak druhý typ, kdy mimozemšťani v nějaké formě napadnou naši planetu, většinou poměrně malou oblast, jako třeba ve snímku „Útok na věžák“. „Almost Human“ je snímek druhého typu, a tak se můžeme připravit na to, jak se tvůrcům podařilo zvládnout mimozemskou invazi na maloměstě.

 Asi zažil velké překvapení.

Joe Begos neměl na natočení filmu obrovské peníze a podle toho se také zařídil. Nechtěl si hrát na obrovskou podívanou, která bude hýřit ubohými efekty, ale pokusil se o atmosférické dílko, které si trochu pohraje s paranoiou, ale především s prostředím maloměsta a toho, že se zde stane něco skutečně ošklivého. A ono mu to po stránce atmosféry funguje velmi dobře. Také je to hlavní přínos, který snímek „Almost Human“ má.

 Asi otužilec.

Mark je celkem normální chlap, kromě toho, že vypadá jako dřevorubec-zabiják. Je to prostě chlap, co žije na maloměstě, má nějaké známé a žije si celkem normální život. Jenže jednoho dne se něco stane a Mark zmizí. Skoro to vypadá, že byl unesen. Dva roky o něm nikdo nic neví, když se najednou začnou dít divné věci. Mark se vrátil, ale jeho chování rozhodně není přátelské. Dalo by se říct, že vraždí na potkání.

 Motorovka je univerzální zbraň.

Begosovi se i bez velkých triků daří vytvářet atmosféru toho, že skutečně došlo k menší mimozemské invazi, která zasáhla jedno městečko. Lidé se musejí mít na pozoru, protože není úplně jasné, co vlastně Mark chce, jak bude se všemi jednat, koho zabije. V tomhle směru je snímek paranoidní a klaustrofobický, navíc s těmi klasickými triky mu to docela dobře funguje a snímek je správně gory. Jen pořádná kupa hororových klišé podstatně ničí celý zážitek.

 To se za celou dobu neumyl?

„Almost Human“ není film, který by měl znamenat naprostý převrat v levnější produkci, ale rozhodně to není ani snímek, který by tvůrce podcenil. Je v něm vidět, že zde opravdu existovala snaha dosáhnout kýženého efektu, snaha pojmout poměrně klasický příběh trochu jinak, tíživěji a přidat do toho docela zajímavé a drsné scény. Výsledek se nakonec podařil velmi dobře, a i když by to v kinech neuspělo, tedy v těch českých určitě ne, tak vyhnout se tomuhle snímku by byla škoda.

 

Hodnocení: 65 %

Hororové filmy (mimozemšťani)


Přidat komentář