Amanut (2004)

40%
Thajský, žánrově neskutečně přeplácaný film, z kterého se vám může zamotat hlava.

Amanut

Thajsko, 2004, 108 minut

 

Režie: Toranong Srichua

Scénář: Toranong Srichua

Hrají:

Phoophan Khannathap (Sujin)

Chonlada Mekratree (Narisara)

Sorachai Sang-aakaat (Sann)

Kowit Wattanakul (Dr. Man)

 

Thajci v tomhle filmu ukazují, co jim je vlastní. Chtějí kombinovat různé žánry a nakonec z toho vytvořit něco, co by mělo být funkční směsicí. Funkční jak dějově, tak i ve smyslu hororu. Ano, thajské filmy by skutečně měly děsit, i když si sem tam řeknete, že vlastně ani pořádně nevíte, o co tvůrcům šlo. A podobné je to i se snímek „Amanut“ nebo „Unhuman“, jak je uváděn v mezinárodní distribuci.

 To je ale potenciálních terčů.

„Amanut“ je snímek, který začíná u jednoho chrámu kdesi v Thajsku. Je to starý pyramidový chrám, který sám o sobě slibuje možnost relativně zajímavého prostředí. Ale tady se zdržíme jen chvilku. Je potřeba řešit jiný problém – na Zemi míří cosi z vesmíru, což jsme zahlédly v úplně prvních záběrech. Tady se vytyčuje základní směr toho, čím se bude snímek – alespoň ze začátku – zabývat.

 Další obrázek bude méně rozmazaný.

Vypadá to tedy na sci-fi horor, ale ono to zase tak jednoduché není. Celkem brzy se na scéně objevují mimozemšťané, kteří budou trápit místní osazenstvo. Nejsou to nijak originální potvory – tady se šlo prostě možná co nejjednodušší cestou, aby to vypadalo ještě docela efektně, ale moc to nestálo. Výsledek je tak trochu rozpačitý, stejně jako v případě gore, na které také sem tam dojde. Přece jen, návštěvníci se musí něčím krmit, že?

 Tady už jsou pěkně vidět.

Aby toho nebylo málo, tak od žánru sci-fi hororu se přechází k survivalu, od toho se pak přesouváme opět ke sci-fi hororu, ale tentokrát takovému, který je zaměřený na lidské mutace, abychom nakonec zjistili, že tady to má co dělat s tím, že mizí lidské orgány. Ani zde se ale nekončí a dochází na černou magii. Že to nemůže fungovat? Tak ono to také nefunguje. Thajci nejsou v kombinování žánru a témat tak dobří a schopní jako Japonci.

 Co by to bylo za film bez exploze?

Možná je chyba tohohle snímku v tom, že prostě není určen pro mezinárodní publikum. Thajci spíše pochopí, proč se zde kombinuje tolik prapodivných témat, která společně mohou fungovat spíše jen náhodou, anebo naopak při velmi dobře promyšleném příběhu, který ale snímku „Amanut“ chybí. Jedná se tak o kousek, který je zajímavý hlavně z pohledu toho, jak může vypadat thajská hororová kinematografie.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (příšery, survival, mimozemšťani)


Přidat komentář