American Horror Story: Freak Show

85%
Znáte ten pocit, když kolem vás jde někdo zdeformovaný? Nejde z něj spustit oči a vy se cítíte trapně, protože zírat na lidi se prostě nedělá. Od toho jsou tu Obludária. Tam se můžete kochat, jak dlouho chcete.

American Horror Story: Freak Show

13 dílů, 2014-2015

 

Tvůrce: Brad Falchuk a Ryan Murphy

Hlavní postavy:

Sarah Paulson (Bette a Dot Tattler)

Jessica Lange (Elsa Mars)

Evan Peters (Jimmy Darling)

Finn Wittrock (Dandy Mott)

 

Píše se rok 1952 a na Floridě můžete potkat jedno z posledních obludárií. Jezdí od města k městu a snaží se vydělat na živobytí – do cirkusu má daleko, a bez pořádného vystoupení se tam lidi nepohrnou, protože nikoho nebaví koukat se na zdeformované lidi. Jde to s nimi od desíti k pěti. Do toho majitelka přemýšlí o kariéře v Hollywoodu a vzdálené muzeum by chtělo přidat něco do sbírky kuriozit. Jinými slovy, tady to nedopadne dobře.

AHS

Elsa Mars (Jessica Lange) tráví svoje volné chvilky tím, že přidává obludy do své sbírky. Její poslední úlovek jsou Bette a Dot (Sarah Paulson), siamská dvojčata, které vlastní jedno tělo, ale dvě hlavy. Začátek série sleduje, jak se děvčata snaží smířit se svým novým životem v karavanu a s tím, že se nenávidí navzájem a chtějí se nechat oddělit.

AHS

Jako v ostatních sériích, i tady probíhá zároveň několik příběhových linií. Snaha Elsy stát se Hollywoodskou hvězdou; fakt, že někdo v okolí vraždí lidi a obyvatelé městečka jsou si jistí, že za to můžou obludy; anebo rozmazlený fracek, jehož snem vždycky bylo vlastnit cirkus, a chce ho a chce ho a chce! Vývoj charakterů je po třech sériích dotažený do dokonalosti a jejich životní příběhy zapadají do obecného děje bez větších problémů.

AHS

Co se oblud týče, stačí se podívat a vybrat. Tvůrci se, jako obvykle, nebáli sáhnout do řad pravých oblud. Nejmenší žena na světě (Jyoti Amge) po boku s hromotlučkou (Erika Ervin), chlapík se zakrnělýma rukama (Mat Fraser), žena bez nohou (Rose Siggins), a to je teprve začátek. Najdeme tu i tříprsou ženu (Angela Bassett) nebo chlapce s rukama jako klepeta (Evan Peters), ale to už jsou naši oblíbení herci, kteří strávili pár hodin v maskérně.

Hlavní zpráva Freak Show je asi taková – lidi se bojí oblud, ale ve skutečnosti by se měli bát spíš svých sousedů. Přidejte k tomu USA v padesátých letech a víte, že tohle prohlášení je na místě. Co považuji za plus, je navázání na druhou sérii – v jednom dílu se podíváme do blázince.

AHS

"American Horror Story: Freak Show" se drží zajetých kolejí. Přináší tajemno, vraždy, narušené postavy a mnoho dalšího, co chcete v hororu potkat. Pro mě osobně se řadí jako druhá nejlepší série hned za Murder House, ale to už si musíte zvážit sami. Určitě stojí za zhlédnutí, a po Coven je to příjemný návrat k zajímavým postavám i příběhům.

 

Hodnocení: 85%

Vaše komentáře

Rukata
Abych pravdu řekla, tahle série mě vůbec nenadchla a rozhodně bych ji nepovažovala za horor. Krvák možná, ale horor ne. Přeci jen, horor by měl děsit lidi víc než jen na dvě sekundy. I přesto má nějaký příběh. Aspoň to. Uvidím jak se vyvinou ostatní série, které jsem ještě nedokoukala, ale zatím jsem skeptická. No co už...
Rukata 15.04.2016 18:05:27 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Osobně jsem tuhle sérii neviděl, ale ty předchozí mě dostaly právě tím, jak jsou hororové. Tak snad se ostatní budou líbit více.
Martin Štefko 15.04.2016 18:07:14 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher, gore, příšery, vrazi, seriály, mysteriózní)


Číst komentáře