American Vampire: Survival of the Fittest

80%
Přežije jen ten nejlepší, jen ten, kdo na to skutečně má. V americkém upírovi, ale přežije vždycky jen Skinner Sweet.

 

American Vampire: Survival of the Fittest

Vydalo nakladatelství Vertigo, pětidílná minisérie, 2009

 

Scénář: Scott Snyder

Kresba: Sean Murphy

 

Vzhledem k tomu, že se série „American Vampire“ stala ve Spojených státech poměrně úspěšnou, dalo se očekávat, že Scott Snyder přijde s něčím, co ještě doplní klasickou sérii. Možností bylo poměrně hodně, protože postav, které se v komiksu objevily, bylo opravdu velké množství. Proč si trochu neodpočinout od hlavní linie amerického upíra Skinnera Sweeta a nevěnovat se tomu, co zasel?

Ukázka z americké komiksové minisérie American Vampire: Survival of the Fittest.

„American Vampire: Survival of the Fittest“ je komiksem o tom, že za sebou Skinner Sweet zanechal skutečně mnoho těch, jejichž životy se po setkání naprosto převrátily. Máme tu mladou ženu, která se neměla narodit jako normální člověk a jen těžko se smiřuje s tím, že je jiná, i když není přesně jasné, jak moc jiná vlastně je. Je tu muž, jehož manželka musela zemřít, protože se připletl Skinnerovi do cesty. Opatruje dítě, které se také nemělo narodit, protože má v sobě víc zvířecího než lidského.

Ukázka z americké komiksové minisérie American Vampire: Survival of the Fittest.

Felicia Book je zaměstnankyní organizace V. M. S. (Vassals of the Morning Star), stejně jako Cash McCogan. Společně jsou vysláni do Německa. Píše se rok 1941, takže je jasné, s kým se asi setkají. Nacisti mají plán, který musejí agenti V. M. S. zhatit. V Německu je totiž držen vědec, který měl údajně přijít s lékem, který by dokázal něco, co bylo dříve nemyslitelné. Látka je totiž údajně schopna vyléčit vampirismus a z upíra zase udělat obyčejného člověka. Cash má o tento lék enormní zájem, protože by to znamenalo, že by mohl vyléčit svého „syna“.

Ukázka z americké komiksové minisérie American Vampire: Survival of the Fittest.

Dostáváme se do skvělého víru události. První sešit je sice jen úvodní, kde se vracíme ke známým postavám a seznamujeme se s tím, jak funguje V. M. S. Jakmile se ale na scéně objeví nacisti, začne to stát za to. Scott Snyder přesně ví, kde jsou limity vkusu a co všechno si může dovolit. Využívá toho, a tak nás zavádí do nádherných scén, kde jsou desítky, možná i stovky německých nacistických upírů, vše ve skvělých reáliích, o které se tentokrát postaral nikoli výtečný Rafael Albuquerque, ale Sean Murphy.

Ukázka z americké komiksové minisérie American Vampire: Survival of the Fittest.

Sean Murphy má zajímavý styl, který se hodí pro noirový komiks, což skvěle souvisí s dobou. Přece jen 40. léta jsou léta noirového filmu. Jakmile ale přijde na barvu, ani s tím komiks nemá problém, protože červená je zde skutečně červená, ať už se jedná o krev nebo třeba nacistické vlajky s hákovým křížem.

Komiksová minisérie „American Vampire: Survival of the Fittest“ končí skvělou scénou v horách, která jako kdyby vypadla z filmu „Pravdivé lži“, ale můžete si být jistí, že Scott Snyder má v rukávu i silnou pointu. Příběh není jen tak ledajaký, není to superhrdinský mainstream, kde jsou minisérie jen proto, aby se na nich vydělalo. „American Vampire: Survival of the Fittest“ nechává hrdiny umřít, mění zásadní prvky a nahlodává čtenáře, jehož představivost běží na plné obrátky. Jak se asi události promítnou do hlavní dějové linie? Můžeme se nechat překvapit.

 

Hodnocení: 80%

Hororové knihy (upíři, survival, komiks)


Přidat komentář