Americké psycho (2000)

60%
"Americké psycho" je ukázkovým filmem, který stojí na výkonu jednoho jediného herce, kterým v tomto případě není nikdo menší než Christian Bale. Ten zbytek je bohužel prázdný.

 

Americké psycho

American Psycho

USA, 2000, 102 minut

 

Režie: Mary Harron

Scénář: Mary Harron a Guinevere Turner podle románu Breta Eastona Elllise

Hrají:

Christian Bale (Patrick Bateman)

Justin Theroux (Timothy Bryce)

Josh Lucas (Craig McDermott)

Bill Sage (David Van Patten)

 

„Americké psycho“ je sice možná kultovním filmem, ale to neznamená, že by se jednalo o film, který by vám vyrazil dech. Film je překvapivě přímočarý a jednoduchý, nejsou tu žádné překvapivé zvraty, alespoň ne po tom, co se dozvíme, že pan Patrick Bateman není jen tím obyčejným chlápkem z Wall Streetu, ale jeho záliby jsou trochu z jiného soudku než finančnictví. Vyžívá se v zabíjení lidí, kteří jsou v jeho blízkosti, jeho motivy jsou poměrně těžko pochopitelné, ale mám pocit, že to má co dělat s nevyřešenou minulostí a vizitkami. Ale ono je to vlastně jedno. Masový vrah má své kouzlo i bez toho, abychom lépe znali jeho minulost.

Christian Bale je prostě úžasný. Stejně jako v každé své roli.

Ještě před Dexterem, který je dokonalým masovým vrahem, s nímž je možné sympatizovat, tu byl právě Patrick Bateman, také muž bez emocí, který nedokáže zastavit svou potřebu zabíjet. Ale tam, kde je Dexter poměrně přátelským chlapíkem a jeho činy dokážeme pochopit – zní to samo o sobě dost děsivě, když jsme ochotni tohle připustit – tam je Bateman skutečně jen negativním psychopatem, jehož činy nemají žádnou omluvu, snad jen jeho šílenství. V tomhle směru je potřeba vyzvednout výkon Christiana Bala, který podává skvělý výkon a je jedním z mála, co tenhle film posouvá výše. Vlastně herecké výkony vůbec jsou tu dobré – za zmínku jistě stojí role Willema Dafoa, který nezklame asi nikdy, vedlejší rolička Reese Witherspoon nemohla ani omylem zajistit, že mladá herečka předvede své schopnosti.

Prostě borec.

Christian Bale skvěle střídá pózy poměrně klidného a příčetného jednání, které je mnohdy zachováno i ve chvíli vraždění. Ale s tím, jak se film posouvá ke svému konci, se mu vše začíná vymykat z rukou a on prostě jen vraždí a vraždí. Bale ve své roli zajišťuje, že se na film budete chtít dívat a že jej dokoukáte. Kdyby zde nebyla tato silná část, kdyby postavu hrál někdo jiný, méně schopný, film by šel jednoduše do kytek. Režisérka neodvádí žádnou skvělou práci, což je patrné i na scénáři, na němž se podílela. Některé scény jsou prostě hloupé a nelogické – výbuch policejních automobilů, zabití motorovou pilou, která byla hozena z vrcholu schodiště. Snad to byla jen snaha film trochu odlehčit, ale mám pocit, že se snímek bral až moc vážně.

Některé záběry jsou skutečně pěkné, jen dohromady to zas tak geniální není.

Film je hodně násilnický, hodně úchylný a poměrně explicitní, především pokud se týká výraziva. Ale jak dojde na vraždění, je výtečný. Týká se to hlavně scény, kde Bateman zabije Paula Allena, na tuhle prostě jen tak nezapomenete. Jeho hudební přednáška opilému Allenovi, zatímco se sám převléká do pláštěnky a bere si sekyru, aniž by se změnil jeho tón hlasu, a to i ve chvíli, kdy se sekyra konečně zasekne do Allenova obličeje a kolem se rozstříkne krev. Některé scény jsou skutečně dobré. Stejně jako kritika vrstev z Wall Streetu, mužů, kteří jako by neměli svědomí a je pro ně nejdůležitější jejich ego a pozlátko. Ale je fakt, že tohle není nic nového, nic převratného. Jen se podívejte na „Wall Street“.

Ani motorová pila nesmí chybět.

„Americké psycho“ si získalo svůj status hlavně díky Christianu Balovi, protože film jako takový žádným geniálním dílem není. Pointa je poměrně plytká, i když pochopitelná a člověk si uvědomí, že vlastně už na začátku bylo dáno jasné vodítko k tomu, kde je skrytá pravda. Žádné velké hody se nekonají a já osobně dávám nadprůměrné hodnocení jen proto, že herci odvedli svou práci dobře. Vlastně skvěle.

 

Hodnocení: 60%

Vaše komentáře

ANONYM
Autor článku je jeden z těch, kteří film nepochopili a už vůbec nemají tušení, že existuje i nějaká knižní předloha (Americké psycho - Bret Easton Ellis), která se shodou okolností stala na počátku devadesátých let bestsellerem.
ANONYM 22.03.2012 00:29:32 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Prosím, budu jenom rád za váš názor a vhled. Napište, jak vy film/knihu chápete a co mně uniklo. Mimochodem, to, že je kniha bestseller nezaručuje zdařilou adaptaci a naopak.
Martin Štefko 22.03.2012 05:25:54 Reagovat Přidat nový komentář
anonym
Myslím, že film není prázdný, ale složitý. Nemůže být prázdný, když vychází z knihy, která prázdná jistě není. Kniha je satirou na soudobou společnost, a tedy tato satira je obsažena i v tomto filmu, byť si jí někdo nemusí všimnout. Tedy to je podstatou filmu. Film je chybně kritikou označován i za horor. A vraždění P.Batemana chápu jako vyhraněnou revoltu hraničící s frustrací a marností.
anonym 05.04.2012 00:12:12 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Věřím tomu, že kniha je sociální kritikou (a věřím i tomu, že je výrazně lepší než film) - i do filmu se to promítne, ale pouze jako určitý náznak, který si hraje na silné scény, ale ve skutečnosti je výsledek skutečně prázdný. Pro mě ano. Film není ukočírovaný tak, aby něco víc přinesl. Bale je skvělý, ale jeho postava se potácí mezi scénami, které jsou na sebe naskládány jako - když to řeknu takhle - jednotlivé scénky. Snaží se šokovat, na čemž kritika společnosti strádá nejvíce. A že je film mylně označován za horor? Proč mylně? Copak horor není žánr, který má mimo jiné vzbuzovat napětí? Spolu s explicitou si myslím, že je zařazení naprosto adekvátní, i když samozřejmě není chybou označit film jako thriller. V tom, v jakém smyslu je pojat, ho těžko kdo označí za sociální drama. Jak říkám, knihu neznám, usuzuji jen podle filmu samotného, a jak už jsem se mnohokrát přesvědčil, předloha a adaptace jsou dvě různé věci....
Martin Štefko 05.04.2012 08:16:23 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (gore, vrazi)

Recenzovaný titul můžete objednat online na Blu-ray.
Blu-ray


Číst komentáře