The Day (2011)

70%
Tohle je, přátelé - diváci, lahůdka. Špinavá, beznadějná, promočená a nenápadná dobrota pro ty, kdo mají rádi postapokalyptické příběhy.

The Day

USA, 2011, 90 min

Režie:   Douglas Aarniokoski

Hrají:     Dominic Monaghan

               Shawn Ashmore

               Ashley Bell

               Shannyn Sossamon

               Cory Hardrict

               Michael Eklund

Vítejte v šedivém světě. Planetou se přehnala katastrofa a zůstala jen prázdnota, beznaděj a hlad. Toho je přímo na rozdávání. Zvířata se pomalu vytrácí, stejně tak i plodiny, které by člověk zužitkoval k potravě. Žádné nadějné vyhlídky. Že vám to něco připomíná? Není divu, snímek „The Day“ má hodně podobnou atmosféru jako vynikající a nepřekonatelná „Cesta“. Vlastně budete mít pocit, že jste se ocitli v tom samém světě, jen s příběhem ze sousední vesnice. Naštěstí „The Day“ „Cestu“ nevykrádá, jen se vydává… no ano, podobnou cestou.

1

Začátek filmu vám ukáže, jak to v tomhle světě chodí. A že když vám někdo řekne, ať se zamknete v autě, tak to opravdu udělejte. A mějte připravené všechny zbraně. Začátek filmu vám ukáže, že někdy, i když jste sebelíp připraveni, ani zamčené auto, ani zbraně nejsou k ničemu. Dojde k rodinné tragédii, ale útočník vám zůstane ještě chvíli utajen. Čekáte zombie, nemrtvé, upíry? Tak čekejte, protože já vám nic neprozradím. Záhy nás příběh seznámí s pěti přeživšími. Putují pěšky, jsou zničení, unavení a jeden z nich trpí horečkami. Pochopitelně je mezi nimi i otec, který ztratil v úvodu rodinu. Každý z nich si nese své břímě a je zjevné, že když někoho netrápí fyzické potíže, tak se mučí na duši. Až na jakéhosi vůdce skupiny, který nosí v batohu zrnka na zasetí a v sobě naději. Jediný věří, že je možné někde začít znovu a jeho přesvědčení táhne skupinu dál. Brzy naleznou dům na samotě a toto útočiště s vidinou sucha a tepla uvítají. Jenže lidské instinkty by se měly poslouchat. Z nějakého důvodu je máme. Například proto, když už nic jiného, abychom přežili. Jisté důvody však donutí skupinu umlčet své instinkty a v domě se zdržet. A temnota tohoto světa je dostihne.

2

Herecké obsazení je příjemně známé, byť neokoukané. Neznámější jména v titulkách jsou Dominic Monaghan a Shawn Ashmore. Monaghana známe z "Pána Prstenů" a několika seriálů. Už ve Frodově příběhu byl Smíšek, a tak i tady je tím, kdo myslí pozitivně. Jeho projev je nenucený, sympatický a potkat ho v takové situaci, jdu s ním také. Ashmora si můžete pomatovat z "X-Menů". Nejzajímavější postavu má na svědomí Ashley Bell, její další snímky jsou ale spíše neznámé. Ve filmu toho moc nenamluví. Spíš než slova od ní dostanete rány. Samozřejmě, že to není jen tak a na hubené nožce skrývá tajemství. Ještěže nosí sukni, aby mohlo být odhaleno. Do správné pětky patří ještě Shannyn Sossamon, která se na poli hororu pohybuje jako doma (a přesto si ji nejvíc pomatuji z „Příběhu rytíře“) a Cory Hardrict (ten s horečkou).

3

Je zvláštní, že i přes všechny odpornosti, které se ve filmu dějí, se pořád každý zarazí, když je zabito dítě. Tohle téma asi zůstane tabu navždy a je to jedině dobře. Děti jsou alespoň nepatrným slibem budoucnosti, a to i ve světě bez naděje. S tím se váže i myšlenka síly rodiny. Rodina se neopouští, nezrazuje. I když to není ta pokrevní. Někdy člověk skutečnou rodinu najde, až když zůstane úplně sám. Nicméně když už rodinu má, neměl by se k ní nikdy otáčet zády.

Postapokalyptický svět v „The Day“ je šedivý, je bezbarvý, a přesto temný. Je to svět, kde by se člověk měl bát i svého vlastního já. Protože kdo je nepřítel člověka? Zas a jen člověk.

Hororové filmy (survival, vrazi)


Přidat komentář