Amityville: Dollhouse (1996)

55%
Tenhle domeček pro panenky doma mít nechcete. Ale v rámci série je to jeden z těch lepších dílů.

Amityville: Dollhouse

USA, 1996, 93 minut

 

Režie: Steve White

Scénář: Joshua Michael Stern

Hrají:

Robin Thomas Grossman (Bill Martin)

Starr Andreeff (Claire Martin)

Allen Cutler (Todd Martin)

Rachel Duncan (Jessica Martin)

 

Jak ze samotného názvu vyplývá, je asi celkem jasné, jaký druh nábytku, v tomto případě spíše hračky, bude hlavní postavou osmého filmu. Hlavní postavou proto, že se kolem nábytku točí veškeré dění. Touto specifickou hračkou je tedy domeček pro panenky. Já jsem nikdy žádný neměl, ale už jen to, jak je všechno malé, i figurky, ve mě vzbuzuje nedůvěru a nejistotu. Přesně tyhle pocity využili tvůrci ve snímku „Amityville: Dollhouse“, který v celé sérii přece jen vyniká.

 To je ale pěkný domeček.

Nebudu tvrdit, že je to film výrazně skvělý. Pokud se jedná o horor, je to celkem průměrný film, ale v rámci série je to přece jen dobré. Je to dáno tím, že si film na nic nehraje a prostě nás rovnou zavede do domu, je jedno, jestli je amityvillský nebo jiný, a prostě nám dá čekat, k čemu dojde. Na ten původní amityvillský dům ale přece jen dojde, protože jeho podobu nese právě domeček pro panenky.

 To je ale pěkný chlapeček.

Rodina v domě, kam se právě nastěhovala, začíná zažívat trochu divné události, které postupně eskalují, a to například ve skvělé scéně s myší, která je nejen trikově zajímavá. Není to úplně dokonale provedeno, trikově by to mohlo být malinko lepší, ale z hlediska hororového dojmu funguje velmi dobře. Podobně dobré jsou scény s matkou, která se zamiluje do nevlastního syna. Je v tom skvělé napětí a celkem schopně pojatá psychologie.

 To je ale pěkná panenka.

Jak je ale patrné, jedná se pouze o jednotlivé scény, které skutečně zaujmou. Jako celek je to možná až trochu přeplácané. Opět. Otec, který se vrací z hrobu, není pro hororový efekt dostatečně využit, až mi skoro přijde, že to tvůrci místy zmírňovali, aby nebyl dojem až tak děsivý. Je to škoda, protože jinak by to mohl být skutečně výborný horor. Finále je pak už moc přehnané a „metafyzické“, i když se tedy tvůrcům daří držet nějaký smysl i návaznost sérií ve smyslu nepříliš krvavého konce.

 To je ale pěkný pán.

„Amityville: Dollhouse“ rozhodně patří k tomu lepšímu, co bylo v sérii „Amityville“ natočeno, což je velmi povzbuzující, protože pět filmů předcházejících opravdu za moc nestojí. „Amityville: Dollhouse“ nedosahuje kvalit prvních dvou filmů, ale přesto budete mít v některých scénách celkem příjemný hororový zážitek. Především proto stojí za to na tento film kouknout.

 

Hodnocení: 55 %

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář