Among Friends (2012)

60%
Druhý režisérský počin sestřenice Michalea Myerse Danielle Harris. Čistě ženský pohled na hranice, meze a taje přátelství.

Among Friends

USA, 2012, 80 minut

 

Režie: Danielle Harris

Scénář: Alyssa Lobit

Hrají:

Alyssa Lobit (Bernadette)

Jennifer Blanc-Biehn (Melanie)

Aj Bowen (Adam)

Christopher Backus (Marcus)

 

Skupinku přátel (ať už provázaných kamarádskými či partnerskými vztahy) si k sobě pozve jejich nová kamarádka. Po kratší chvilce posezení u stolu si návštěvníci všimnou, že se nemohou hýbat. Brzy zjistí, že to je účel jejich hostitelky, která se rozhodla nezvyklým způsobem všem odhalit taje jejich vzájemných vztahů. To vše jako svérázný způsob pomsty. Nehodlá však sílu jejich přátelství zkoušet jen slovně, ale i fyzicky, a tak brzy dojde na první krev. Jak silná jsou pouta přátelství a kdo je co pro to své přátelství schopen vykonat či vytrpět?

Plakát

Mám ženské filmy rád. Nahlíží na věci trochu jinak. Ne lépe nebo hůře, prostě jen jinak, což se mi líbí. V „Among Friends“ nehrají jen ženy, to by zápletka ztratila na svém kouzlu. Scénář však napsala režisérka, která se ve filmu objeví i v jedné z rolí, režírovala ho žena (z herecké stránky znalá hororových forem a stylů) a nejvýraznější postavy filmu patří ženám. Ať už jde o velmi charismatickou a zajímavou lesbičku nebo jednu z dívek, která během příběhu projde pozoruhodnou psychickou a charakterovou proměnou.

Večírek začíná

Druhý režisérský počin jedné z královen hororového řevu Danielle Harris nakonec dopadl lépe, než jsem čekal. Ač založen převážně na konverzačním stylu a video flashbackových scénách odhalujícími důležité zvraty, nakonec si přijdou na své i příznivci mučení a gore, a to v zajímavě provedených scénách. Příběh i pointa jsou postupem děje sice lehce předvídatelné, přesto má film spád. Kromě vizuální stránky příběh jede v linii vztahových komplikací jasně dané skupinky přátel, čímž zajímavě odhaluje tajná a neviditelná zákoutí přátelství a odhaluje všechny jeho možné slabiny. Znáte své přátele opravdu dobře? Víte, co od nich čekat nebo si myslíte, že víte, co by nikdy neudělali?

Trochu se to zvrhlo

Nejvýraznějším a nejpovedenějším okamžikem filmu je naprosto parádně natočená tripová scéna s natáčením filmu, do níž se režisérka obsadila do výborné odkazové cameo role, která musí potěšit každého žánrového fandu nebo fanynku.

Film samozřejmě má své neduhy. Kromě již zmíněné předvídatelnosti by to patrně chtělo trochu čitelněji nastínit vzájemné vztahy přítomných neboť je lehce možné se rychle ztratit v tom, kdo s kým, kdy, proč a jak.

Večírek v plném proudu

Kvalitativně v „Among Fields“ forma nejednou předběhne obsah, i přesto jde říci, že je to hlavně pro dobro filmu a posílení jeho kvalit. Originální to moc není, ale zajímavé postupy a přístupy to dobře šperkují pro blaho věci.

Danielle Harris se již hlubokou rýhou zaryla do hororového žánru coby herečka, zdá se, že by se mohla vydat i dalším směrem. Nezbývá, než jí to přát a doufat, že její další režisérské pokusy budou jen a jen lepší.

Hororové filmy (slasher, gore, mučení, survival, vrazi, komedie)


Přidat komentář