An Evening of Edgar Allan Poe (1970)

90%
Speciální snímek s Vincentem Pricem a Edgarem Allanem Poem.

An Evening of Edgar Allan Poe

USA, 1970, 53 minut

 

Režie: Kenneth Johnson

Scénář: David Welch a Kenneth Johnson podle příběhu Edgara Allana Poa

Hrají:

Vincent Price

 

Vincent Price a Edgar Allan Poe, to jsou dvě jména, která jsou spojena. I když se jedná o osobnosti, které se nemohly nikdy potkat (Poe umírá 1849 a Vincent Price se narodil až v roce 1911), tak přesto mají mnoho společného a jejich spolupráce přinesla divákům mnoho zajímavých děl, ať už pod taktovkou (režijní či producentskou) Rogera Cormana anebo i pod někým jiným.

 Ve skutečnosti tak starý ještě nebyl.

Takovým příkladem je i snímek „An Evening of Edgar Allan Poe“, což je film velmi specifický. Jedná se o kousek poměrně krátký, který má pouze necelou hodinu stopáže. A vystupuje zde jen jeden jediný herec – Vincent Price. Film je totiž záznamem dramatického recitálu čtyř Poových příběhů, kterých se chopil právě Vincent Price, a to ve své nejlepší formě.

 Emoce dovedl dát najevo jasně.

Ve filmu najdete celkem čtyř příběhy, které Edgar napsal. Jedná se o povídky „The Tell-Tale Heart“ (česky „Zrádné srdce“), „The Sphinx“ (česky „Smrtihlav“), „The Cask of Amontillado“ (česky „Sud vína amontilladského“) a „The Pit and the Pendulum“ (česky „Jáma a kyvadlo“). Každou povídku Vincent recituje – mimochodem z paměti! – a každá je v jeho provedení skvělá.

 Dovedl hypnotizovat.

Středobodem celého filmu je skutečně Vincent Price, kdy on dovede povídku vygradovat tím, jak přednáší, jak hraje, ale i tím, jak jej kamera zabírá. Jeho hlas je zesilující, je silně emotivní, je skvělý. Měl štěstí, že byl obdařen tak silným hlasem. Ale ještě lepší je, že ho uměl využít. Kamera si pak uvědomuje, jak je protagonista dechberoucí, a tak postupně přechází od širokých záběrů s interiéry jen na detaily Vincentovy tváře.

 Povečeřeli byste s Vincentem?

Snímek „An Evening of Edgar Allan Poe“ není o tom, že je to horor, který vás vyděsí, ale je to snímek o tom, že se ukazuje mistrovství skvělého herce, který vás dovede svým výkonem přimrazit. Vincent Price je prostě legenda a já jsem rád, že jsem se dostal i k tomuhle filmu, protože dokazuje, že je tak silným, že utáhne i hodinu naprosto sám a vy si odnesete zajímavý a jedinečný zážitek. Na divadle musel být úchvatný. Škoda, že není film delší.

 

Hodnocení: 90 %

Hororové filmy


Přidat komentář