And Soon the Darkness (1970)

70%
Původní film je většinou lepší než remake a v tomhle případě to platí také.

And Soon the Darkness

Velká Británie, Francie, 1970, 99 minut

 

Režie: Robert Fuest

Scénář: Brian Clemens a Terry Nation

Hrají:

Pamela Franklin (Jane)

Michele Dotrice (Cathy)

Sandor Elès (Paul)

John Nettleton (Gendarme)

 

Tento snímek byl v roce 2010 zremakován, v originále dostal stejný název, což je asi celkem logické, v češtině byl pak remake uváděn jako „Ztracena v pustině“. Vlastně vypadá hezky, že si po čtyřiceti letech tvůrci na tenhle britský snímek vzpomněli a dali mu modernizovanou podobu, navíc se oprostili od evropského kontinentu, kde se děj odehrával a pustili se na kontinent americký.

Někdo na kole, někdo na Vespě.

To samozřejmě nedělá z remaku lepší film a z mého pohledu – jak už to tak u remaků bývá – původní snímek zůstal nepřekonán, a to v první řadě proto, že film měl v roce 1970 svou specifickou atmosféru, svou specifickou vizuální podobu, která byla dána jak dobou, tak i dostupnou filmovací technologií. Už jen při pohledu na hrdinky na vás dýchnou 70. léta minulého století.

Tajemná ruka.

Zápletka je podobná, jen ne v exotických zemích. Jane (Pamela Franklin) a Cathy (Michele Dotrice) jsou kamarádky, které se vydají na dovolenou do Francie. Dvě zdravotní sestřičky nasednou na kola a rozhodnou se, že je čas šlápnou do pedálů a užívat si francouzský venkov. Cathy je trochu lehkovážná a chtěla by i nějaký ten románek, Jane zase chce jen cestovat a prostě užívat volno.

Hezké holky.

Pohádají se, rozdělí se a nakonec Jane zjišťuje, že její kamarádka zmizela. A tak se v rámci možností snaží udělat vše proto, aby ji našla. Jenže po Cathy jako by se slehla země. Nakonec zde ale nějaké stopy jsou. Že by měli spojitost s mladíkem, který se Cathy tak líbil? A co místní policista, který není až tak nápomocný, jak by si Jane přála? A lidé ve vesnici, chtějí mít klid, nebo se bojí?

Ale jde o život.

Britsko-francouzský snímek „And Soon the Darkness“ je dobrou ukázkou toho, jak se na relativně malém prostoru a jen s několika málo herci dá natočit velmi znepokojivý snímek, kdy se skutečně můžete o hrdinky bát, chtít jim pomoct, fandit jim. Je tu nikoli přímo hororová atmosféra, ale atmosféra nejistoty, strachu, a to funguje i po 50 letech. Mnohem lépe než v remaku.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (survival)


Přidat komentář