Asylum (1972)

60%
Povídkové hororové filmy nemusí sednout každému, ale tenhle starší není úplně zlý, jen ne až tak originální.

Asylum

Velká Británie, 1972, 88 minut

 

Režie: Roy Ward Baker

Scénář: Robert Bloch

Hrají:

Peter Cushing (Mr. Smith)

Britt Ekland (Lucy)

Herbert Lom (Dr. Byron)

Patrick Magee (Dr. Lionel Rutherford)

 

I když to bude vypadat, že se jedná o celkem klasický snímek od studia Hammer, není tomu tak, „Asylum“ má na svědomí studio Amicus. Přesto se podařilo sehnat herce, kteří jsou pro Hammer tradiční, v čele pak především Peter Cushing, který se však, jako většina, objeví pouze v jedné povídce ze čtyř. „Asylum“ je povídkový snímek, který se skládá z celkem čtyř příběhů a rámcového děje, které pocházejí z pera Roberta Blocha.

Večer bude ražniči.

Rámec spočívá v tom, že do sanatoria přichází mladý doktor, který se setkává s pacienty. Ti mu vyprávějí své podivné příběhy, kvůli nimž se do ústavu dostali. Nový snímek „Sanatorium“ je velmi podobný. První je příběh „Frozen Fear“, který je poměrně jednoduchou povídkou o tom, jak se manžel pokusí ze světa sprovodit svou manželku. Není to nic tak výjimečného, ale jsou zde dobré scény, především ty, kde se hýbou zabalené kousky těla. Nečekejte ale gore podívanou, krev v „Asylum“ skoro neteče.

Jsou i jiné způsoby, jak se zbavit mírného knírku.

Druhý příběh nese název „The Weird Tailor“ a je povídkou s Peterem Cushingem, který přichází za krejčím, aby mu ušil velmi speciální šaty, které by měly být schopné vzkřísit mrtvého. Až postupně krejčí zjišťuje, do čeho se to vlastně zapletl. Smrt je odpovědí na smrt, což je celkem jednoduchá logika, kterou nám tahle povídka prezentuje. Na stránkách papíru by vypadala lépe než ve filmovém provedení.

Co tam s tou mrtvolou asi dělal?

Filmově lepší je povídka následující s názvem „Lucy Comes to Stay“, v níž krásná Barbara vypráví svůj příběh, který ji do blázince přivedl nikoli poprvé. Ona v něm již byla a ve společnosti bratra a sestry se měla zotavit na venkově. Jenže to by nesměla přijet Lucy. Ano, je záhy jasné, jaká bude pointa celého příběhu, ale nic to nemění na tom, že se mu daří vystavět napětí, které je budováno šílenstvím.

No vážně, úplně nahá jsem tam běhala.

Poslední povídkou je „Mannikins of Horror“, která se odehrává přímo v sanatoriu. Není to příběh vyprávěný pacientem. Doktor Byron (Herbert Lom) je přesvědčen o tom, že dokáže přenést svou duši do neživého objektu a tím ho oživit. Takové trochu voodoo spojené s telekinetickým ovládáním neživých objektů. Trikově povedená povídka, která opět trochu vybočuje spíše z podprůměru prvních dvou. Jestliže ale máte rádi starý, trochu okázalý a nekrvavý horor, „Asylum“ vás pravděpodobně tolik nezklame.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (duchové, béčka, vrazi)


Přidat komentář