Barbar (2009)

50%
Nezvyklý, temně poetický film, který vyniká násilnými scénami, nemluvným Madsem Mikkelsenem a hodně divným závěrem, který ve vás zanechá hodně rozpaků.

 

Barbar

Valhalla Rising

Dánsko, Velká Británie, 2009, 93 minut

 

Režie: Nicolas Winding Refn

Scénář: Nicolas Winding Refn a Roy Jacobsen

Hrají:

Mads Mikkelsen (Jednooký)

Alexander Morton (Barde)

Stewart Porter (Kenneth)

Maarten Stevenson (Are)

 

Nicolas Winding Refn je režisérem, který to nemyslí tak úplně špatně. Například jeho poslední zářez – „Drive“ – je filmem, který si získal kritiky i publikum. V případě „Barbara“ se však již o tak jednoznačné vítězství nejedná. Pozitivní kritiky si „Barbar“ určitě najde, stejně jako diváky, kteří na něj nedají dopustit. Jenže myslím, že bude víc těch, kteří prostě řeknou, že se Nicolas Winding Refn chtěl hodně vykecat, chtěl hodně zapůsobit, ale nakonec docílil jen toho, že některé diváky v kinech unavil, a ti jeho film vzdali a nechali si zdát něco smysluplnějšího.

Jestli si mysleli, že ho dostanou, tak se mýlili.

„Barbar“ není pokoukání pro všechny. I když by se to na první pohled nemuselo zdát, má to i svůj příběh. Jednooký v podání Madse Mikkelsena je bojovníkem, tvrdým a nenávistným, který po letech věznění uniká a s malým chlapcem se přidává ke křesťanům, kteří hledají Nový svět. Plaví se na lodi, dlouze se dívají do krajiny a umírají. Je to až příšerně roztahané, až nechutně dlouhé, neskutečně prázdné.

Pěkně jim to pak spočítal.

Jenže ono to tak úplně není. Ty obrazy na vás zapůsobí. Pokud přijmete tempo, kterým je příběh vyprávěn, pokud se smíříte s tím, že prostě nedostanete maximálně akční podívanou, kterou byste možná na první pohled očekávali, budete si film docela užívat. Některé obrazy jsou skutečně nádherné, a pokud dojde na souboj, tohle není film, který by si na něco hrál. Umírání je drsné, bitky jsou krvavé a dojde i na vyčnívající mozek. Je to efektní, ale nepřijde vám to přehnané. Mezi drsné seveřany to prostě patří. V tomhle směru umí film nadchnout.

Co v tom má asi schovaného? Že by vodu?

Jenže pak se dostává do své druhé poloviny a ta je více snová a nereálná a naprosto bez děje. Snažíme se jen pochopit, o co vlastně jde a co chce film vyjádřit. Můžete v něm něco hledat, pokud chcete, ale já rozhodně nebudu ten, kdo vás bude odsuzovat, když tady prostě nic nenajdete. Nevyhledávejte „Barbara“, protože chcete vidět něco akčního a drsného, vyhledávejte jej, pokud se chcete zamýšlet, chcete pozorovat krajinu a sledovat podivnou báseň ve filmu.

Kde se tam asi tihle indiáni vzali?

Je těžké dát filmu jako „Barbar“ nějaké hodnocení. Alespoň ve mně se perou dva hlasy. Jeden říká, že to byla šílená blbost o ničem, která si jen hrála na velké umění, ale prostě nic nepředvedla. Jenže ten druhý hlas říká, že některé scény prostě stály za to a že Mads Mikkelsen je skvělý herec, který utáhne film i ve chvíli, kdy neřekne jediné slovo. Jemu jsem věřil. Filmu tak úplně ne, proto jsem se nakonec přiklonil k průměrnému hodnocení, které je jakousi remízou mezi dvěma hlasy, o kterých jsem mluvil.

 

Hodnocení: 50%

Hororové filmy (mučení, vrazi)


Přidat komentář