Barricade (2012)

Horská chata, na ní jen s dětmi, k tomu všemu trauma z nedávné doby, to rozhodně není představa vysněné dovolené.

 

Barricade

USA, Kanada, 2012, 82 minut

 

Režie: Andrew Currie

Scénář: Michaelbrent Collings

Hrají:

Eric McCormack (Terrance Shade)

Jody Thompson (Leah Shade)

Dalias Blake (Zástupce Dan)

Conner Dwelly (Cynthia Shade)

 

Terrance Shade a jeho žena Leah se se svými dvěma dětmi chystají na zimní prázdniny do hor. On si musí trochu odpočinout, i když nechce, raději by pracoval. Ona na něj má však dobrý vliv a chce, aby si také trochu užil potomky v tom nejlepším věku. Prostě dokonalá americká rodina, kde spolu lidé prožívají jedině štěstí, nic jiného, žádné problémy nemají. Prostě to nemůže být lepší. Jenže stačí jenom trochu, aby se ze skvělého rodinného života stala nejstrašnější noční můra. Hlavně pro děti.

Nevypadá jako důvěryhodná osoba.

S postavami se znovu setkáváme v autě, které jede na zmiňovanou dovolenou do hor. Jenže zde někdo chybí. Ano, samozřejmě, Leah se někam poděla! Záhy zjistíme, že zemřela. Nevíme, co přesně se stalo, ale víme jistě, že je mrtvá. Jedná se o jednu zásadní skutečnost, která je pro děj nezbytná. Nebo to se nám alespoň film snaží napovídat a udržuje nás v napětí z toho, co se vlastně stalo. Muselo to být něco závažného, co ovlivní i současné bytí přeživších.

Hurá! Prázdniny v odlehlé horské chatě a spousta sněhu!

„Barricade“ si však hraje na něco, čím není. A to na dobrý horor. Jedná se o horor poměrně špatný, který je navíc hodně průhledný. To je problém, pokud si film myslí, že diváky oslní svou pointou. Film se snaží být záhadný, ale vlastně zde jakékoli tajemství chybí. Snaží se to tedy nahradit šílenstvím, které má zastřít, jaká je pravda a kde ji hledat. Jenže ani tohle se v konečném důsledku nedaří. „Barricade“ se tedy v podstatě pokouší o budování temné atmosféry, napětí, ale k čemu to je, když to všechno vede k něčemu tak mírumilovnému, jako je závěr tohohle filmu.

Chvilka štěstí.

Snímek „Barricade“ mi přijde jako takové bububu, které se na diváka udělá, ale pak se za to tvůrci omluví, jako kdyby se styděli za to, co si to vlastně dovolili. Film tak v konečném důsledku skutečně vyznívá až příliš hezky, protože se zde vlastně nic pořádného nestalo. Někdy má člověk prostě pocit, že skutečně sledoval film celou hodinu a půl naprosto zbytečně, protože požitek, který mu byl předán, je naprosto nulový, naprosto bez nápadu a inovace. Nechci říkat, že by se u každého filmu měl divák dovědět něco nového, ale proč by měl pak chodit na pořád ty stejné filmy?

Je on opravdu tím, kdo děti zachrání?

„Barricade“ není filmem, který vás dokáže oslnit. Není to film, který si budete dlouho pamatovat. Je to prostě jen další chata v zasněžených horách. Přitom lze tohle prostředí pojmout zajímavě – viz například film „Mrtvý sníh“. „Barricade“ se bere až moc vážně a navíc v závěru využívá prvky, které mají film udělat zajímavějším, ale je to jako dělat hamburger zajímavější tím, že do něj dáme ještě navíc klobásu. Naprostý nesmysl.

 

Hodnocení: 25%

Hororové filmy (duchové, příšery, survival, děti)


Přidat komentář