Bates Motel (1. sezóna)

70%
"Bates Motel" je seriál, který mě překvapil svým uvedením a potěšil zhlédnutím. Přesto jsem čekal něco malinko víc.

Bates Motel: 1. série

10 dílů, 2013

 

Tvůrce: Anthony Cipriano

Hlavní postavy:

Vera Farmiga (Norma Louise Bates)

Freddie Highmore (Norman Bates)

Max Thieriot (Dylan Massett)

Olivia Cooke (Emma Decody)

 

„Bates Motel“ a „Hannibal“ jsou dva seriály, které se – alespoň pro mě – objevily v roce 2013 doslova z čistého nebe. Nečekal jsem jejich příchod, ale jakmile jsem o jejich spuštění věděl, bylo mi jasné, že se o ně hned budu zajímat. Druhý je o jednom z nejgeniálnějších monster, jedné z nejskvělejších postav, jaké kdy byly napsány a později ještě lépe zahrány. Mads Mikkelsen byl pro roli Hannibala Lectera dokonalou volbou. To samé jsem si myslel o obsazení seriálu „Bates Motel“.

Norman je už od začátku divnej týpek.

Na základě v té době nepříliš uznávané knihy Roberta Blocha natočil Alfred Hitchcock jeden z nejlepších filmů své kariéry a jeden z nejlepších thrillerů a filmů vůbec. „Psycho“ děsí i dnes a bylo jasné, že bude těžké na tento film navázat. Obsazení seriálu „Bates Motel“ vzbuzovalo dobré pocity. Vera Farmiga už dokázala, že je dobrá herečka, Freedie Highmore zase má ten správný kukuč na postavu Normana Batese. Ale stejně, kdo by to byl řekl, že Karlík z továrny na čokoládu bude hrát jednoho z nejznámějších vrahů literární a filmové tvorby?

Norma vypadá celkem v pohodě.

Příběh je přenesen do současnosti, ale co zůstává stejné, to je ten úžasně gotický dům, v němž rodina Batesových bydlí. Právě sem se Norma a Norman na začátku stěhují poté, co došlo ke smrti Normanova otce. Nevíme, co se přesně stalo, ale zjistíme to již během první série. Těch příběhů se zde ale rozvíjí více. K Normě se vrací její starší syn, který s ní nemá nejlepší vztah, ona sama se hned na začátku musí vypořádat se znásilněním, následně s Normanovými problémy ve škole, s divnými lidmi, kteří se s ní dostávají do styku, což představuje jak místní policejní sbor, tak šílence i zhulence. Norma to rozhodně nemá jednoduché, takže se ani není čemu divit, že má na Normana trochu špatný vliv.

Matka a syn.

Norman na tom taky není dobře. Zdá se, že by se jeho život mohl ubírat dobrým směrem, ale žít prostě není sranda. První lásky mohou na člověka špatně zapůsobit, kolektiv je proti vám, když jste trochu divní, v nevlastním bratrovi máte špatný příklad, vaší jedinou kamarádkou je holka, co má zdraví chatrnější než je stavba domečku z karet ve vichřici. Navíc vy jste tak zaslepený, že si ani neuvědomíte, jak vás tahle holka miluje. Místo toho se soustředíte na ty špatné momenty a my zjišťujeme, kde jsou vlastně Normanovy problémy. Možná to není všechno vina Normy. Možná... ale jen se podívejte sami.

A znovu - matka a syn. Druhý syn.

„Bates Motel“ není seriál, který by mě naprosto odrovnal. Rozhodně je to dobrý seriál a já jsem rád, že není klišovitý. Je zde poměrně velké množství postav, které do děje zasahují, a každý je vlastně podezřelý ze všeho možného. Asi mi trochu nesedělo převedení do moderní doby, ale to spíš vzhledem k předloze. Hereckým výkonům lze těžko něco vytknout. Nižší hodnocení, i když stále nadprůměrné, tak dávám hlavně proto, že mě seriál nedokázal pohltit. I když ten závěr... Ten nám ukazuje, že by to ještě mohlo být zajímavé. Docela se těším, ale ještě více jsem zvědavý na seriál „Hannibal“. Konec jeho první série se pomalu blíží.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (gore, vrazi, seriály, děti)


Přidat komentář