Beast Beneath (2011)

10%
"Beast Beneath" se nás snaží přesvědčit, že je dobrý nápad propojovat současný horor s historickými flashbacky. V tomhle případě to dobrý nápad není.

Beast Beneath

USA, 2011, 90 minut

 

Režie: Julian Higgins

Scénář: Bertie Higgins, Julian Higgins a Kevin Anthony Brooks

Hrají:

Mike Agresta (Daniel)

Phillip Agresta (Robbie)

Amy Anderson (Mary Louise Lee)

Jessica Barbery (Petronilla Feliz)

 

Horor je žánr, u kterého stále upřednostňuji, že by měl vyděsit. Vycházím z toho, že původní význam je skutečně děsit, způsobit strach, apod. Samozřejmě, v současné době patří pod tento pojem i znechucení, šokování, a – co si budeme povídat – skutečné pocity strachu nemáme tak z 80 % hororových filmů, které jsou jako horory skutečně označovány a které se každoročně dostanou ven. Těch 20 % (no, možná je to méně) v nás ale dokáže vzbudit ty příjemné pocity. Pro nás hororové fandy to skutečně příjemné pocity jsou, když čekáte, že na vás ze stínů skutečně něco vyskočí a rozseká vás na kousky.

Že by se opravdu kydal hnůj?

Přesně takovým snímek „Beast Beneath“ není a ani jím být nemůže, protože je jednoduše špatně natočený a jeho scénář je snahou vytvořit příběh, ale nikoli snahou budovat atmosféru. Horor „Beast Beneath“ jako kdyby byl sestříhaný z různých filmů, což je tak trochu pravda. Snímek „The Wrath“ z roku 2007, který vytvořila stejná bratrská dvojice jako „Beast Beneath“, se zabýval tím samým. Více méně.

Historická vsuvka.

Problém filmu „Beast Beneath“ tkví především v tom, že se zde nic neděje. První scéna vás navnadí na něco, co by se dalo nazvat monster hororem, slasherem, kde se o to správné násilí postará nějaká příšera. Jenže pak přijde střih a film se mění v jihoamerickou, navíc ještě historickou telenovelu. Je hezké, že tvůrci měli na dobové kostýmy, ale proč vůbec do filmu zařadili tu historickou část, to nepochopím. Dobře, pro příběh to má určitý význam, ale zas tak velký? To se to nemohlo odvíjet jen ve vyprávění postav, které toho stejně nakecají až moc?

Hnusácká vsuvka.

Tohle je hlavní příčina, proč je film tak strašně nudný. Nic se zde neděje a pořád se jenom mluví. Mluví se ve dne, mluví se ve tmě, mluví se venku, mluví se vevnitř, na různých lokacích, v různých dobách. Tohle prostě po chvíli začne nudit a jediným prvkem, který děj trochu oživí, je příchod monstra. Ale to jen na chvíli, pak se zase mluví. Moc se mluví a mluví se o ničem. Postavy nejsou tak zajímavé, aby vás to skutečně dostalo, není na nich nic, co by vás udrželo napjaté. Vyprávějí nějaké příběhy, hovoří o kravinách a to celé vytváří celkový obraz, který je vlastně celkem prázdný. Je na něm jenom jednoduchá kresbička tužkou.

Romantická vsuvka.

„Beast Beneath“ je dalším důkazem, že horor chce natáčet skutečně každý, stejně tak je to ale důkaz toho, že každý to prostě nezmůže. Horor není žánr pro neumětely, ale stejně se o něj snaží každý. Vyděsit dokáže jen málo z nich. Berttie a Julian Higgins k těm úspěšným rozhodně patřit nebudou, přesto – pravděpodobně – dál budou natáčet své v konečném důsledku nepříliš zajímavé filmy.

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář