Beneath (režie Ben Ketau, 2013)

60%
Pod zemí se může stát něco zlého a někdy k tomu nepotřebujete ani příšery.

Beneath

USA, 2013, 89 minut

 

Režie: Ben Ketai

Scénář: Patrick Doody a Chris Valenziano

Hrají:

Brent Briscoe (Mundy)

Kurt Caceres (Torres)

Eric Etebari (Masek)

Jeff Fahey (George Marsh)

 

V roce 2013 už jsme tu měli jeden stejnojmenný horor, který se zabýval tím, co se stalo někde pod něčím. V tom případě to ale nebylo to, co je pod zemí, ale to, co se mohlo objevit pod hladinou. Snímek Bena Ketaie se vydal do podzemí, a tak se přece jen jedná o trochu jinou zápletku, která je navíc kořeněna skutečností, že je to inspirováno událostmi, jež se staly. Co si budeme říkat, zával horníků se odehrává až příliš často, a tak ani není nutné vztahovat film k nějaké konkrétní události.

 Že by byli v ponorce?

Snímek spoléhá na to, že kromě toho, že se do podzemí dostanou chlapi, což se tak nějak očekává, bude mezi nimi i jedna křehká žena, která to trochu oživí. To se vlastně i děje, ale nejedná se o až tak zásadní oživení, protože se prostě čeká, že ona se bude chovat jinak, hlavně k ní se budou chovat jinak, ale nakonec to bude ona, kdo ukáže největší sílu z celé skupiny.

 Správný chlap to zachrání.

Příběh je pak díky tomu, jak je zápletka rozvržena, nesmírně jednoduchý. Na začátku se setkáme se skupinou, která se má vydat do podzemí. Úvod je naštěstí poměrně krátký a moc se v těch vztazích nepitváme, zjistíme jen to skutečně potřebné. Brzy jdeme rovnou pod zem, sledujeme, jak se zde dělají nějaké práce a jak se pak všechno podělá. Pak už jde jen o to, co se bude dít s těmi, kteří přežili.

 Ve tmě se bojí každý.

„Beneath“ je v konečném důsledku vlastně psychologický horor, který se zaměřuje na to, jak se bude chovat skupina, která je uzavřena a uvězněna bez toho, aby měla jistotu, že bude zachráněna. Je jasné, že jejich společný a nedobrovolný pobyt nebude probíhat zrovna poklidně, na čemž Ben Ketai docela úspěšně staví celý film a daří se mu vytvářet atmosféru nejistoty. Není to úplně originální, není to úplně dokonalé, ale rozhodně je to něco, co má na průměr naprosto s klidem.

 Ten si hodně přeležel obličej.

Silnou stránkou filmu „Beneath“ je skutečnost, že zbytečně nevyužívá ruční kameru, což je jen dobře, protože té už je v poslední době opravdu moc. Navíc je vhodně využíváno i temné prostředí. Jen ty lekačky jsou někdy prostě až příliš očekávané, ale je pravdou, že tu neočekávanou už skoro nikdo nezvládne a je jich obecně v moderním hororu docela málo. „Beneath“ vás asi nevytrhne, ale mezi podobně laděnými filmy je to celkem dobře odvedená práce.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (survival)


Přidat komentář