Bigfoot: The Lost Coast Tapes (2012)

10%
Found footage jsou snímky, které táhnou, hlavně tedy filmaře, ale ti už si neuvědomují, že to chce víc než jen nízký rozpočet a touhu něco natočit.

 

Bigfoot: The Lost Coast Tapes

USA, 2012, 85 minut

 

Režie: Corey Grant

Scénář: Bryan O'Cain a Brian Kelsey

Hrají:

Drew Rausch (Sean Reynolds)

Rich McDonald (Darryl Coleman)

Ashley Wood (Robyn Conway)

Noah Weisberg (Kevin Lancaster)

 

Víte, co je na found footage skvělé? Myslím z pohledu jejich tvůrců. Že vlastně nic nestojí. Vždyť je to přece naprosto jednoduché něco takového natočit za pár tisíc. I když vás to bude stát pár tisíc, je vždy předpoklad, že se to poměrně snadno vrátí. Několikanásobně. A vy můžete natočit pokračování, protože ani to vás nebude stát moc a vy zase můžete klidně vydělat dvojnásobek, deseti násobek, stonásobek. To se přece vyplatí, ne? Skvělý byznys, co říkáte? Natočit vlastní film je pak tak strašně jednoduché, to zvládne každý!

Na co asi mají políčeno?

Jenže nezvládne! Film „Bigfoot: The Lost Coast Tapes“ je jen další ukázkou toho, že se snaží film natočit každý, i když k tomu nemá žádné předpoklady. Horor není žánr, který se natáčí nejsnáze. Naopak. Je to žánr, který je na filmování velmi náročný. Vyžaduje vytvoření té správné atmosféry, vyžaduje cit pro ten správný záběr, pro výběr správné hudby, správných zvuků. Nic z toho „horor“ „Bigfoot: The Lost Coast Tapes“ nemá.

Že by mu stříknul do obličeje kečup?

Proč by to měl mít, že? Vždyť je to found footage film. Ten přece nevyžaduje mnoho umění. I tohle je ale velký omyl, který Corey Grant a scénáristé vůbec nepochopili. Found footage musí vypadat reálně. Proto umí vyděsit. Osobně žánr příliš neuznávám, ale jsou zde dobré filmy, jako například „Lovec trolů“ nebo „Kronika“. K dobrému found footage je však potřeba víc, než jen umět kopírovat nápady jiných. V tomto případě se jedná především o klasiku Záhada Blair Witch.

Přesné příkazy musí být.

Film selhává v základním předpokladu – reálnosti. Není uvěřitelný, ani co by se za nehet vešlo. Jeho uvěřitelnost je dána pouze tím, že slyšíme zvuky a vidíme rozmazané věci. Vždyť tohle přece fungovalo tolikrát, bude to fungovat i jim. Nebude, protože je to prostě okoukané. I v tomhle žánru je potřeba s něčím přijít, s něčím novým. Film nic takového nenabízí. V zájmu uvěřitelnosti jsou ještě všechny zvuky pro jistotu natočeny ve studiu, takže vůbec nevyznívají jako autenticky zachycené. Reálnost s tímhle filmem vzala za své a žánr found footage, který se snaží tvořit každý patlal, zase umírá na nedostatek talentu a zájmu pouze podprůměrných tvůrců.

Hádky nesmí chybět.

Tvůrci jedou podle dokonale zaběhnutého scénáře, kde je rozdíl pouze v tom, že jsou tu trochu jiné obličeje a jiný „protivník“. Nadšenci se vydají za tajemstvím, dojde k první divné události, někdo začne panikařit. Slyší divné zvuky, dějí se divné věci, ale nic nevidíme. Lidé z toho začínají doslova šílet, vyděšeně křičí rovnou do kamery, začínají se mezi sebou hádat a hodně hlasitě dýchají. No, a nakonec je to všechny sejme. Záhada Blair Witch byla v tomhle ohledu skutečně objevná a po ní jsou zde zástupy neschopných plagiátorů, kterým nejde o horor, ale o těch pitomých patnáct minut slávy. Zatratit tenhle film.

 

Hodnocení: 10%

Hororové filmy (příšery, found footage)


Přidat komentář