Bioshock

90%
Hra roku 2007. Originální prostředí podmořského světa. Akce namíchaná s propracovaným příběhem. Zkáza, násilí a rozpad jednoho ideálu. Vítejte v Rapture!

Bioshock

Vydalo studio 2K Games v roce 2007

 

Po ztroskotání letadla kdesi uprostřed Atlantiku se hlavní postava jménem Jack zachrání v tajném podmořském městě Rapture, vybudovaném podle plánů vizionáře Andrewa Ryana. Obrovský komplex v luxusním stylu dvacátých let je nezávislý na okolním světě. Jenže tato izolace, spolu s megalomanskými ambicemi tvůrce, rozloží idealistickou společnost na kusy.

Bioshock

Co se tu vlastně stalo? O zkáze města se Jack něco dozví od postav, s nimiž se setká, a velkou část příběhu si může domyslet díky hlasovým záznamníkům, které nachází roztroušené po celém městě. Je to chytrý a zajímavý způsob, jak obohatit základní dějovou linku a dodat jí hloubku.

 

Prostředí vývojáři ve studiu Irrational Games graficky skvěle zvládly, takže si při hraní vychutnáte výhledy do mořského světa, majestátní architekturu i propracované detaily. Jejich vykreslování přitom hladký běh vůbec nebrzdí. Ostatně plynulost a bezproblémové přechody mezi jednotlivými zónami dosvědčují, jak pečlivě si autoři pohráli s tím, aby vše do sebe zapadalo a výsledný dojem nerušily zbytečné chyby. Z tohoto pohledu je „Bioshock“ vypiplaný téměř k dokonalosti.

 

Mrazivá atmosféra, jíž jsou stísněné prostory prošpikovány, roste s postupným odhalováním zrůdností, které se tu odehrály. Neustále jste ohroženi nepřáteli, tzv. splicery, ale boj s nimi má hořkou příchuť, protože víte, že jsou pouze nešťastnými oběťmi neetických experimentů. Hra má výborný zvuk, od soundtracku s hity z padesátých let, po profesionálně zvládnutý originální dabing a efekty, které přesvědčivě rozeznívají dlouhé prázdné chodby.

Bioshock

Jde o střílečku z pohledu první osoby, která má v sobě i pár prvků RPG. Nepřátele totiž není třeba všechny rozsekat hasákem, procedit samopalem nebo dobře mířenou ranou z brokovnice. K dispozici jsou také plasmidy, genetické modifikace, které dodají nadlidské síly (např. telekinezi, zmrazení, útočný roj včel), podobně fungují i speciální toniky. Z hodně široké nabídky je třeba pečlivě vybrat ty nejvhodnější. Přístupných jich je totiž jen tolik, kolik máte volných slotů v nabídce. Proto se vyplatí investovat na speciálních kioscích do otevření celé sady a v ní si nakombinovat to nejlepší pro preferovaný styl boje.

 

Jestli schopnosti plasmidů připomínají tak trochu magii, podobně jako ve fantasy hrách potřebujete k jejich provozu cosi připomínající modrou manu. Jde o látku Eve, která se doplňuje koňskými dávkami z injekcí. Povalují se roztroušené po městě anebo se dají koupit v prodejních stáncích, stejně jako lékárničky a jídlo pro udržení zdraví, náboje, granáty a další nezbytnosti. Druhou zásadní substancí je Adam, tedy genetický materiál pro zlepšování vlastností. Ve hře tuto látku sbírají malé holčičky v doprovodu svých bodyguardů, Velkých tátů. Můžete z nich onu substanci vysát, čímž je zabijete. Nebo je můžete uzdravit a nechat jít, za což si lze připsat plusové body k dobré karmě, ale aktuální odměna nebude žádná. Obě volby mají svoje výhody, protože se sestřičky rády později odvděčí dárky.

Bioshock

Tyto základní mechanismy doplňují ještě dva zajímavé aspekty. Díky hackování se lze nabourat do všech kiosků se zbožím a získat lepší ceny a přístup ke speciálním předmětům, nebo do bezpečnostích kamer a hlídacích botů, kteří pak dezertují na Jackovu stranu. Když dostanete k dispozici foťák, můžete stejně jako správný průzkumník pořizovat snímky nepřátel a tím získat bonusy k jejich likvidaci.

 

Úspěch hry vysypal cestičku dalším pokračováním. V roce 2010 vyšel „Bioshock 2“ a v tom letošním se očekává „Bioshock Infinite“, který už ale nebude z oceánského prostředí, ani na své předchůdce dějově navazovat. Také se občas mluví o filmu, který by mohl na základě původního příběhu vzniknout, ale stav jeho vývoje zůstává v neprostupných mlhách.

Bioshock

Proč přes všechnu chválu „jen“ 90% hodnocení? Jednak proto, že morální rozhodování o smrti Malých sester průběh hry nijak zvlášť neovlivní a až v epilogu se ukáže, který ze dvou možných konců si to hrdina sám uchystal. Hlavní příběh je liniový a bez skvělého prostředí by byl celkem tuctový. A poslední důvod je naprosto osobní - přestože je „Bioshock“ originální a vysoko nad žánrovým průměrem, srdeční záležitost se z něj nestala.

 

 

Systémové požadavky:

Operační systém: Windows XP/Vista

Procesor: 2,4 GHz

Paměť: 1 GB

Grafická karta: NVIDIA 6600 / ATI X1300

Hororové hry (slasher, duchové, gore, vědci, děti)


Přidat komentář