Black Mirror: 1. sezóna

80%
První sezóna velmi povedeného britského seriálu.

Black Mirror: 1. sezóna

3 díly, 2011

 

Tvůrce: Charlie Brooker

 

Když jsem se o tomhle seriálu dověděl, musím se přiznat, že jsem byl docela zvědavý. Sci-fi žánr mě fascinuje a líbí se mi jak ve chvíli, kdy jsou to naprosto futuristické vize, které jsou s naším současným stavem naprosto nesrovnatelné, ale stejně tak se mi líbí sci-fi, které je na první pohled jen krok před námi, jinak se v tom světě, který sledujeme, stále poznáváme. „Black Mirror“ je ukázkou druhého případu.

Stačí se jen podívat do vzpomínek.

První díl se jmenuje „Národní hymna“ a je to pecka rovnou na začátek. Tohle je díl, který s vámi dokáže zamávat. Ze začátku si říkáte, že by to mohla být jako psina – i když tady by asi bylo lepší si dosadit jiné zvíře – ale jak se to postupně vyvíjí, dojde vám, že tady vlastně vůbec nic vtipného není. A mezititulkové scény na konci tomu dají ještě pěknou temnou tečku.

Jejich životy jsou... divné.

Druhý díl první sezóny se jmenuje „Patnáct milionů meritů“, což si nikomu moc neřekne, ale v podstatě jde o to, že lidé žijí jen v malých buňkách, kde neustále sledují televizi, a pak šlapou na kole, aby vyráběli energii. Jsme jen konzumní společností, která přijímá. A pokud se zvedneme, abychom dali najevo nějakou revoltu, tak to skončí... ale na to už se podívejte. Tohle je skvělá společenská kritika.

Pan premiér se má na co těšit.

Poslední díl první sezóny, která má pouze tři díly, nese název „Celá tvá minulost“ a je to krásná ukázka toho, že technologický pokrok prostě není pro každého a že ne každému zjednoduší život. Někomu ho pořádně zkomplikuje, i když je to celkem jasně spojené s povahou takového jedince. Anebo jak nás žárlivost dokáže drtit v jakékoli technologickém věku.

Neměla se tomu vtipu smát.

První sezóna seriálu „Black Mirror“ ukazuje, že jsou na Netflixu skutečně skvělé sci-fi seriálu, jen je musíte mezi těmi ostatními najít. I když ona si kvalita svou cestu najde. I když pravda, první ani druhá sezóna nebyly natočeny přímo pro Netflix, dostaly se tam až se sezónami dalšími. To nic nemění na tom, že hned první sezóna je skvělá a ukazuje parádní epizody.

 

Hodnocení: 80 %

 

Hororové filmy (mysteriózní)


Přidat komentář