Bluebeard (1944)

50%
Pozor! Městem se potuluje vrah, který má políčeno na ženy.

Bluebeard

USA, 1944, 72 minut

 

Režie: Edgar G. Ulmer

Scénář: Arnold Lipp, Werner H. Furst a Pierre Gendron

Hrají:

John Carradine (Gaston Morel)

Jean Parker (Lucille Lutien)

Nils Asther (Jacques Lefevre)

Ludwig Stössel (Jean Lamarte)

 

Asi už jsem někde přiznal, že mám rád staré filmy, a tak když narazím na nějaký starý kousek, který navíc pasuje do hororového ranku, hned se na něj chci podívat, abych zjistil, co je to vlastně zač, jestli to náhodou nebude nějaká perla, která zapadla, ale která by stála za to, aby se na ni dívali i diváci dnes. Podobné naděje jsem vkládal i do snímku „Bluebeard“, který dnes představuji.

 Ženy se musely bát.

„Bluebeard“ je snímek z roku 1944, jedná se tedy o film, který za sebou už má více jak sedm dekád a rozhodně se nejedná o snímek, který by byl v České republice v nějakém větším podvědomí. Pochybuji, že by se kdy dostal do televize. Vzhledem k tomu, že hlavní roli zde ztvárnil John Carradine, je zde minimálně to jedno herecké jméno, pro které stojí za to na film kouknout. A John Carradine rozhodně nezklame.

 Loutkář je sympaťák.

Modrovous je celkem známou postavou v angloamerickém světě. Abych nepopisoval legendu nějak komplikovaně, jedná se o postavu, která zabíjí své manželky, potažmo milenky. A podobně je tomu i ve snímku „Bluebeard“, kde máme vraha, který si říká Bluebeard. Nebo alespoň lidé a noviny mu tak říkají. Tenhle chlapík si vybírá v podstatě jenom ženy. Žádná není v bezpečí, každá se musí mít na pozoru.

 Město je v ohrožení.

Několik hrdinek se dostane do kontaktu s loutkářem Morelem (Carradine), který je na první pohled celkem démonický a v tomhle ohledu je strašně jednoduché odhadnout, jak to s celým filmem bude. Dějově je to nesmírně průzračné a bohužel ani to napětí zde není gradováno nijak skvěle. Na konci se to pak nakonec zvrtne v něco, co připomíná závěr snímku „Frankenstein“. A vy si pak najednou uvědomíte, že ty scény, kde byl Carradine skutečně démonický, byly těmi nejlepšími.

 Ten pohled!

„Bluebeard“ je snímek, který velmi zestárnul a je to na něm vidět. Hovořit o hororu už je trochu problematické, protože dnes by takový film nevystrašil nejspíš někoho. Dá se na něm obdivovat herectví herce v hlavní roli, Carradine je prostě dobrý, dá se obdivovat černobílá kamera a použití stínu, ale jinak je snímek spíše průměrnou podívanou, která vás nevytrhne. Nejspíš si ji nebudete dlouho pamatovat.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář