Hellraiser: Inferno (2000)

75%
Jeden z nejlepších dílů série byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Hellraiser: Inferno

Hellraiser: Inferno

USA, 2000, 99 minut

 

Režie: Scott Derrickson

Scénář: Paul Harris Boardman a Scott Derrickson podle postav Scotta Derricksona

Hrají:

Craig Sheffer (Detektiv Joseph Thorne)

Nicholas Turturro (Detektiv Tony Nenonen)

James Remar (Dr. Paul Gregory)

Doug Bradley (Pinhead)

 

Když jsem se konečně pustil do série „Hellraiser“, věděl jsem, že jsem jeden díl kdysi viděl v televizi a že jsem z něj byl posraný až za ušima. Pravda, tenkrát mi mohlo být tak 15 nebo 16 a já jsem jen zíral na to, jak je film krutý a jak nepěkné mohou být praktiky S/M, které se následně mění ve skutečné mučení a zabíjení. Byl jsem zvědavý, jestli na mě tenhle díl bude mít pořád stejný efekt.

 Koho si vybereš?

Jak už jste asi pochopili, jednalo se skutečně o pátý díl série, který jsem před lety viděl v nočním televizním programu. A musím říct, že ty dojmy, které jsem měl tenkrát, se dostavily opětovně. Navíc mě velmi potěšilo, že tohle je film, který má na svědomí Scott Derrickson. Ten mi tak dokázal, že v podstatě už od začátku své tvorby patří k mým nejoblíbenějším hororovým tvůrcům.

 Zvláštní krasavice.

Hned na začátku se seznamujeme s hlavní postavou filmu. Tou je detektiv Joseph Thorne. Není to zrovna milá postava. Vlastně je to celkem hajzl, který podvádí svou ženu a nedělá mu problémy se sem tam napít, lhát, apod. Přesto je to postava, která se vám nějakým způsobem dostane pod kůži, protože chcete vědět, jak to s ní dopadne. A samozřejmě, že její finále není příliš hezké.

 Má trochu roztaženou hubu.

Scott Derrickson a Paul Harris Boardman se vrátili k tomu, co zdobilo první film, a natočili velmi znepokojivou podívanou, která je od začátku do konce krutá a přitom se její krutost ještě dokáže gradovat. Je zde mnoho scén, které mají charakter snu a vytržení z reality, ale přesto se tvůrcům daří v tomhle směru udržet pořádek a vy přesně víte, co se děje, komu se to děje a jestli se jedná o sen, či nikoli.

 Některé scény v hlavě uvíznou.

I po letech je tohle film, který mě dokáže znepokojivě zasáhnout, a jsem si jistý, že je možné ho s klidem považovat za jeden z nejlepších dílů celé série. Mimo jiné je to i proto, že se Pinhead objevuje v podstatě až v závěru a má podobu onoho našeptávače, který nakonec všechno rozlouskne. Film „Hellraiser: Inferno“ se prostě povedl scenáristiky i režisérsky, stejně tak i herecky. Na první pohled nemusí ohromit, ale až snímek dokoukáte, jeho dopad na vás bude znát.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (příšery, mučení, vrazi)


Přidat komentář