Bolest (2006)

65%
Thajský horor v jeho trochu lepší podobě.

Bolest

Colic: dek hen pee

Thajsko, 2006, 90 minut

 

Režie: Patchanon Thammajira

Scénář: Patchanon Thammajira

Hrají:

Pimpan Chalaikupp (Phrae Ploy)

Vittaya Wasukraipaisan (Pongpop)

Kulthida Sattabongkoch (Jeen)

 

Thajský horor pořád ještě objevuji a stále si nejsem jistý, jestli kvantita výrazně nepřevažuje kvalitou. Bohužel při pohledu na vizuální stánku většiny thajský hororů by se dalo toto tvrzení potvrdit, protože například ve srovnání s japonskou nebo korejskou kinematografií je vidět, že je zde v kvalitě techniky ještě velký, propastný rozdíl. Na druhou stranu je tohle docela dobře využíváno k tomu, aby byly thajské horory dostatečně temné.

 Někde se ještě baterky nenosí.

Snímek „Bolest“ je horor už jen proto, co se v první části děje manželům, kteří čekají miminko. Kromě toho, že ona má v těhotenství trochu problémy a nesnáší to úplně dobře, musejí se přestěhovat na venkov, aby porodila relativně v pořádku. Porod není jednoduchý, ale když je děťátko na světě, je to přece krása. Vyleze z dělohy a první, co udělá, tak začne křičet. Zdravé miminko, vše v pořádku.

 Kdopak to volá?

A tak si pyšní rodiče vezmou to své děťátko domů, ale bohužel zde zjišťují onu hororovou skutečnost. Nejen, že chlapec řval po porodu, v což se doufá, on řval i poté. A pak dál a dál. On prostě řvát nepřestal. Vžít se do situace takových rodičů člověk ani netouží, protože tohle si prostě prožít nechcete. Ať je dítě jakýkoli přínos pro váš život, neustále řvoucí tvor vám pomalu ničí každý den. A kdyby to byl jen on! Rodičům se dějí divné věci, zdají se jim až příliš divné sny a celkově se začínají propadat do světa, který tak úplně neznají.

 Co se asi stane?

Na snímku se mi velmi zamlouvalo, jak se zde pracuje s děsivými scénami. Jsou to přesně takové ty scény, kdy nepotřebujete nutně lekačku, ale kdy se na vás celou dobu plíží něco děsivého, místy i možná víte, co přijde, ale to neznamená, že jste ochuzeni o zážitek. Naopak. Tvůrcům se daří přicházet s takovými scénami, které vás svou atmosférou dostanou, a vy možná budete zavírat oči, abyste nic neviděli. Scéna s mixérem je skutečně nepříjemná a budete si ji pamatovat.

 Trochu to pálí.

Snímek „Bolest“ tak rozhodně ukazuje, že thajská kinematografie má co nabídnout, pouze je potřeba jí dát prostor a možnost se prezentovat. Některé zážitky z thajských filmů pak rozhodně stojí za to a vy máte skutečně většinu času pocit, že sledujete horor a nikoli něco, co si na něj hraje. Deprese na vás padá od začátku až do konce, což je jedna věc, která se mi na thajských hororech velmi líbí.

 

Hodnocení: 65 %

Hororové filmy (duchové, gore, béčka)


Přidat komentář