Bone Tomahawk (2015)

85%
Konečně takový hororový western, na který jsem dlouho čekal.

Bone Tomahawk

USA, 2015, 132 minut

 

Režie: S. Craig Zahler

Scénář: S. Craig Zahler

Hrají:

Zahn McClarnon (Tall Trees)

Kurt Russell (Šerif Franklin Hunt)

Patrick Wilson (Arthur O'Dwyer)

Lili Simmons (Samantha O'Dwyer)

 

Už dlouho se snažím najít nějaký hororový western, který by mě skutečně dostal. A tak je celkem logické, že jsem se na snímek „Bone Tomahawk“ těšil, mimo jiné i proto, že je to snímek sakramentsky dobře obsazený. Kurt Russell v hlavní roli, ale k tomu ještě můj oblíbenec Patrick Wilson, nebo Matthew Fox, Sig Haig či David Arquette. Už jen pro ty herce stojí za to se na „Bone Tomahawk“ kouknout.

 Správný šerif.

Ale tak je asi celkem jasné, že člověk má obavy z toho, co nakonec uvidí. Jenže v tomhle případě se obavy nenaplnily a já před sebou mám skutečně kousek, který můžu považovat za sakra dobrý western s výbornými prvky a ano, některé z nich jsou dokonce i hororové. Přesto mám pocit, že S. Craig Zahler našel takovou akurátní mez, kdy je možné natočit dobrý western a k tomu o něm uvažovat ještě jako o hororu.

To vypadá nebezpečně.

Příběh je takový celkem přímočarý. Do malého městečka přichází jeden grázl (Arquette), který přišel o parťáka (Haig). O toho přišel díky tomu, že se dostali, kam neměli. Něco žije v divočině a chce to zabíjet. A to něco přišlo i do městečka za grázlem a odneslo si to s sebou jednu ženu a jednoho chlapíka. Šerif (Russell), manžel unesené (Wilson) a ještě pár lidí se vydává na území bestií, které tohle provedly. Musejí své milované a známé zachránit.

 Dopadnou stejně?

Cesta sama o sobě zabírá nejvíce času z celého filmu, který si plyne pěkně pomalým tempem. K westernu se to rozhodně hodí, ale trochu to vytváří domnění toho, že vlastně nemá pořádně co přijít. Jenže ono přijde. Oni se dostanou do cíle a vy najednou zíráte, jak to do prdele může být hnusné. A ono je to hnusné. Je to sakra hnusné a gore je zde v jediné scéně prezentováno tak, že víc podobných scéna ani vidět nechcete.

 Zloduchům je konec.

Takže ano, konečně jsem viděl hororový western – opravdu je to více western než horor, ale to je dobře – který je nesmírně dobrý a který zatím můžu postavit na piedestal tohoto podivného subžánru, který by mohl fungovat, ale objevuje se strašně málo tvůrců, kdo jsou schopni toho fungování skutečně docílit. „Bone Tomahawk“ je výbornou ukázkou toho, že je to možné a že to jde pořádně drsně.

 

Hodnocení: 85 %

Hororové filmy (gore, příšery, vrazi)


Přidat komentář