Bread and Circus (2003)

60%
Z Norska k nám přišla pořádná hnusárna.

Bread and Circus

Norsko, 2003, 75 minut

 

Režie: Martin Loke

Scénář: Martin Loke

Hrají:

Oliver Boullet

Miriam Johansson

Martin Loke

Magne Jahrestein

 

Nějak jsem nevěděl, co od tohoto snímku čekat, ale musím uznat, že on už plakát sám trochu navozuje zdání něčeho, co rozhodně není úplně normální. Ta velká vagína na plakátě, z které se dere dospělý člověk, rozhodně není něco, co byste měli tradičně vídat na plátnech kin nebo v televizi. Tohle je film, z kterého budete mít jedinečný zážitek, a ano, ten zážitek bude pořádně hnusný.

 Krasavice.

„Bread and Circus“ je film o tom, jak se odnikud – respektive ze země, nebo Země? – narodí chlapík. Je potřeba mu přestřihnout pupeční šňůru, což se děje, a pak se z něj stává něco jako agent. K zápěstí je mu připoután kufřík, s kterým chodí. Ale ono o to vlastně moc nejde. Co si budeme povídat, nebudete mít pořádně potuchy, o co vlastně jde, protože „Bread and Circus“ vám rozhodně neposkytne jednoduché odpovědi.

 Tomu se říká gore!

Ale co si určitě v první řadě všimnete, to je hnus, který se celým filmem prolíná. Je ho tolik, až se tomu sami budete divit. Čemu se ještě více budete divit, to je profesionalita, s jakou jsou dělány triky a hlavně masky. Ustřelení hlavy není vidět přímo, ale vidíte následky. A i když je to poměrně krátký záběr, několik sekund trvá, a vy vidíte, jak krásně se podařilo vytvořit rozstřelenou hlavu.

 Trefa do černého.

Co si budeme namlouvat, chvílemi jsem si říkal, jestli tohle není realita, jestli se opravdu herci neupsali tomu, aby před kamerou umírali, protože v tomhle směru to vypadá naprosto neuvěřitelně realisticky. „Bread and Circus“ je slátanina a jeho sledování by mě nebavilo, ale nad gore jsem zde žasnul. Stejně jako nad nápady, které se zde objevují realizovány. Scéna s flaškou v pozadí je jednou z těch ostřejších. Nebo dívka, která prolézá hodně zvláštním tunelem.

 To byl porod.

Že snímek „Bread and Circus“ není pro každého, to je asi celkem jasné. Tohle je pro tak malou skupinu diváků, že se to nejspíš bude líbit opravdu jen malému počtu lidí ve vašem okolí. Na druhou stranu záleží, kdo ve vašem okolí vlastně je. Jako zkušenost je to ale zajímavé, a pokud vám něco trashovějšího nevadí, tohle je rozhodně něco, co by vám nemělo utéct. Jako trash to funguje parádně.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (gore, hnus)


Přidat komentář