Bubba Ho-Tep (2002)

70%
Ke snímku "Bubba Ho-Tep" naprosto dokonale sedí rčení, že je to tak praštěné, až je to krásné. Jenže k tomuhle filmu je ještě potřeba si přidat trochu té hloubky, která se v něm skrývá. A nesmím zapomenout na skvělého Bruce Campbella.

 

Bubba Ho-Tep

USA, 2002, 92 minut

 

Režie: Don Coscarelli

Scénář: Don Coscarelli podle povídky Joa R. Lansdala

Hrají:

Bruce Campbell (Elvis Presley / Sebastian Haff)

Ossie Davis (Jack)

Ella Joyce (Sestra)

Heidi Marnhout (Callie)

 

První, čím mě tento horor/nehoror dostal, je skutečnost, že je přece jen i v Americe možné natočit film, který se obejde bez teenagerů, kteří se vydávají na dlouhou cestu někam do Zapadákova, kde Jason kokrhá, aby přivítal nové ráno, a Freddy dává pusu na dobrou noc. Jde to i jinak a jde to originálně, což je jednoznačně deviza tohohle netradičního snímku. A právě za originalitu musí dostat tenhle film body navíc. Už jen název slibuje podívanou, která nebude úplně klasická. „Bubba Ho-Tep“ je slovním spojením hodně netradičním. O to víc k filmu sedí.

Elvis s chodítkem a černý JFK. Geniální.

Druhou devizou tohohle filmu je skutečně příběh. Jen si představte dům pro seniory, kteří zde dožívají. Ale jejich i tak krátký čas jim zkracuje skarabeus, který zde provází svého pána – Bubba Ho-Tepa – který musí sát lidské duše, aby dál mohl žít. A vzhledem k tomu, že saje duše seniorů, potřebuje každý den jednu. Taková jedna dušička před umřením na moc dlouho nevystačí. Ale naštěstí jsou tu zachránci. Přestárlý Elvis Presley a černý JFK. Že si dělám srandu? Vůbec ne. Právě tihle dva nás mají zachránit. Na první pohled je pak jasné, že nepůjde o úplně vážný film, i když se mu právě vážnou, až filosofickou notu daří s komikou spojit výtečně.

To byli kluci ještě mladí.

Hlavní roli Elvise si střihnul Bruce Campbell a ukázal nám, že sice navždy bude Ashem, ale že umí hrát a hodně dobře. Právě on je tím, kdo dokáže pobavit, a to i za pomoci poměrně laciných vtípků, tak zároveň rozjíždí filosofické rozjímání nad životem a smrtí. Já vím, vážně to nejde moc dohromady – erekce při léčebné proceduře a uvažování o smrtelnosti – ale ono to vážně funguje a Bruce tomu dává ten správný punc, kdy jsme ještě schopni přijmout i taškařice, když víme, že to celé má nějaký smysl a nějakou tu hloubku. Horor s hloubkou, to zní docela zvláštně, co? Bohužel tomu tak je, ale je dobře, že sem tam vznikají filmy, které jsou výjimkou.

Elvis a JFK na stopě.

Kde je problém s „Bubba Ho-Tepem“? Tak především v tom, že se ten film tak trochu vleče. Je to docela pochopitelné, děj se odehrává v domově důchodců, ale někdy by to přece jen chtělo malinko oživit. A i když je tu velké množství vtipů, právě některé z nich nejsou úplně to pravé. Tady by bylo možná lépe trochu ubrat a třeba přidat na akci, nebo klidně i rozjímání. Co vypadá trochu směšně, je skarabeus, který se jako loutka opravdu nepovedl a když přelétává po pokoji, je vidět, že na tricích nedělal žádný mistr. Sice mnozí z lidí ve filmu dělali na sérii Phantasm, ale tady se to po trikové stránce moc nepromítlo. Je to škoda, protože takový make up, pod kterým se skrývá Bubba Ho-Tep stojí za to a je vytvořený precizně.

Hlavní děs, kterému se musí obyvatele domu pro seniory postavit.

Ale nemůžeme chtít, aby byl každý snímek dokonalý, musí nám stačit, že se sem tam setkáváme s nadprůměrnou podívanou, a tou „Bubba Ho-Tep“ jednoznačně je. Myslím, že i tenhle film dokáže, že Bruce Campbell rozhodně nebyl ve svém hereckém životě využit takovým způsobem, jakým by si zasloužil. Přál bych mu více podobných zajímavých rolí a více rolí i ve velkých trhácích, ne jen štěky ve filmech jeho dobrého kamaráda Sama Raimiho. „Bubba Ho-Tep“ je pro mě příjemným překvapením, proto také vyšší hodnocení.

 

Hodnocení: 70%

Hororové filmy (příšery, komedie)


Přidat komentář