Bud Abbott Lou Costello Meet Frankenstein (1948)

70%
"Bud Abbott Lou Costello Meet Frankesntein" je filmem, který vám připomene krásné časy grotesky, stejně jako doby těch nejlepších monster hororů studia Universal.

 

Bud Abbott Lou Costello Meet Frankenstein

USA, 1948, 83 minut

 

Režie: Charles Barton

Scénář: Robert Lees, Frederic I. Rinaldo, John Grant na základě postav Brama Stokera a Mary Shelley

Hrají:

Bud Abbott (Chick Young)

Lou Costello (Wilbur Grey)

Lon Chaney Jr. ( Larry Talbot/Vlkodlak)

Bela Lugosi (Hrabě Dracula)

 

V roce 1948 se věhlas, sláva a především komerčnost klasických hororů studia Universal nachýlila nad propast – zájem o ně vydatně klesal, a tak studio přišlo s novým nápadem, a to právě takovým, který vyústil ve film „Bud Abbott Lou Costello Meet Frankenstein“. Tak trochu taškařice v groteskním stylu s prvky filmů Laurela a Hardyho, ale zároveň hororová atmosféra, která si místy nezadá s klasickými horory jako „Frankenstein“ nebo „Dracula, což jsou koneckonců postavy, které se ve filmu objeví. A samozřejmě také vlkodlak. Trojice nejúspěšnějších monster Universalu se tak sešla v jediném filmu, který utvářel žánr v Americe pro další roky a zaručil, že skutečné oživení monster hororu bude možné až studiem Hammer ve Velké Británii.

Nejen, že potkali Frankensteinovo monstrum, ale také Draculu v podání Bely Lugosiho.

Filmy se značkou „Bud Abbott Lou Costello“ se staly v Americe velmi populární, k nám se v podstatě nedostaly. Není se moc čemu divit. Nejednalo se většinou o příliš chytré komedie, ale spíše o banality, které více navazovaly na éru grotesek – těch horších – než na éru klasického hororu. Ale „Bud Abbott Lou Costello Meet Frankenstein“ je výjimkou. Je to dobrá komedie a je to i dobrý horor, alespoň tedy na svou dobu. A to i přesto, že hlavními hrdiny jsou Chick Young (v podstatě Stan Laurel, který se chová jako Hardy) a Wilbur Grey (který je naopak postavou Oliverem Hardym, jenž se chová poťouchle jako Laurel). V některých místech jsem očekával letící koláče.

V prvé řadě je to komedie, místy až groteska.

Příběh není dokonalý, vlastně je poměrně jednoduchý, aby bylo možné, že se sejdou všechna monstra, ale ono to funguje dohromady, protože Lou Costello je ve své roli prosťáčka a strašpytle skutečně skvělý a některé jeho hlášky vyloudí úsměv ještě nyní. To svědčí o tom, že film je hodně povedený a že ustál i zub času, což se o dalších filmech této dvojice říct nedá.

Dracula se snaží oživit monstrum.

Ve své době měl snímek úspěch také proto, že dal dohromady celou plejádu herců, jež si již dříve oblékli kostýmy známých monster. Bela Lugosi se vrátil jako Dracula a Lon Chaney Jr. jako vlkodlak. Je jen škoda, že se jako Frankensteinovo monstrum nevrátil Boris Karloff. Musíme se tak spokojit s Glennem Strangem, který převzal pomyslnou štafetu právě po Karloffovi a sám si monstrum zahrál vícekrát. Přesto si Karloff nakonec s Costellem a Abbottem zahrál, a to hned ve dvou filmech: „Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde“ a „Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff“, ale ani v jednom případě se nevrátil k Frankensteinovu monstru. Ale když už jsme u těch legendárních herců, tak ve filmu se sice neobjeví (zazní jen jeho hlas) Vincent Price, který si v kratičké scéně zopakoval svou roli neviditelného muži, kterého ztvárnil ve filmu „The Invisible Man Returns“, kde nahradil Clauda Reinse z původního snímku. I v tomhle směru je film „Bud Abbott Lou Costello Meet Frankenstein“ velmi unikátní, protože spojil většinu legendárních herců v jediném filmu.

Všechna čtyři klasická hororová monstra na jedné scéně. Neviditelný muž je ten úplně vpravo.

Vzhledem k tomu, že některé momenty ve filmu jsou skutečně klasicky hororové, a také proto, že jsem se několikrát zasmál, což je dobré znamení pro komedii, musím dát filmu vyšší hodnocení, které si dle mého ale naprosto zaslouží. Stačí se jen podívat na současné hororové komedie a člověku dojde, že v některých případech tahle již velmi stará hororová taškařice se svým stylem uspěla na plné čáře.

 

Hodnocení: 70%

Hororové filmy (vlkodlaci, příšery, béčka)


Přidat komentář