Bud Abbott Lou Costello Meet the Invisible Man (1951)

70%
Tahle dvojice nezklame, jen vás nevyděsí.

Bud Abbott Lou Costello Meet the Invisible Man

USA, 1951, 82 minut

 

Režie: Charles Lamont

Scénář: Hugh Wedlock Jr., Howard Snyder, Robert Lees, Frederic I. Rinaldo a John Grant podle postav H. G. Wellse

Hrají:

Bud Abbott (Bud Alexander)

Lou Costello (Lou Francis)

Nancy Guild (Helen Gray)

Arthur Franz (Tommy Nelson)

 

Bud Abbott a Lou Costello jsou primárně komediální dvojice a směrem k hororu je vlastně řadí jen to, že si pro své komedie vybírali monstra, která se v hororu objevovala a v produkci studia Universal byla velmi oblíbená, tedy především ve 30. 40. letech. Bud Abbott a Lou Costello nastoupili lehce po nich, kdy už viděli, že klasický horor nebavím, a proto by to bylo možné dělat trochu jinak.

To jen abyste toho Neviditelného muže vůbec viděli.

Horory studia Universal už byly za zenitem a bylo na jiných – především pak na britském studiu Hammer – aby zase oživili zájem o monstra a o horor jako takový. Bud Abbott a Lou Costello chtěli jen bavit a místo v duchu hororů šli spíše cestou Laurela a Hardyho. Jsou si s nimi fyzicky i lehce podobní, i když za toho ňoumu je zde spíše ten silnější, než jak tomu bylo v případě známější komediální dvojice.

Tenhle je vidět dost.

Snímek „Bud Abbott Lou Costello Meet the Invisible Man“ je vlastně jeden z ranějších, které věnovali hororovým monstrům i když Neviditelný muž je přece jen spíš z oblasti sci-fi. Po snímcích „Abbott and Costello Meet Frankenstein“ a „Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff“ se tak vlastně jedná o třetí hororový zářez, který dvojice měla. Pak se ještě věnovala doktoru Jekyllovi a mumii.

Copak asi viděla?

Bud Abbott a Lou Costello tentokrát hrají dva detektivy – zrovna se jim podařilo získat titul, i když někomu spíš náhodou – kteří chtějí pomoct muži, jenž byl křivě obviněn z vraždy. Ten, aby se mu ještě lépe odhalovalo, kdo za tím vším stojí, se navíc ještě rozhodne, že bude neviditelný. A tak je zde prostor pro výborné triky a samozřejmě i pro celkem dobré komické situace.

Jí sám a přece má společnost.

Americký komediální snímek „Bud Abbott Lou Costello Meet the Invisible Man“ stojí především na herectví obou hlavních protagonistů. Už si natolik sednou, že jim interakce prostě funguje a jejich humor je jak situační, tak i slovní. Hodně mají z grotesky, což mi docela vyhovuje, ve filmu „Bud Abbott Lou Costello Meet the Invisible Man“ se k humoru ještě přidává výtečná triková stránka.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (komedie, mysteriózní)


Přidat komentář