Bug (1975)

70%
I když vypadají obyčejně, tihle švábi jsou jiní.

Bug

USA, 1975, 99 minut

 

Režie: Jeannot Szwarc

Scénář: William Castle a Thomas Page

Hrají:

Bradford Dillman (James Parmiter)

Joanna Miles (Carrie Parmiter)

Richard Gilliland (Gerald Metbaum)

Jamie Smith-Jackson (Norma Tacker)

 

Mít v názvu slovo „brouk“ je takové zavazující, protože je tak nějak jasné, o čem snímek bude, zvláště pokud se jedná o snímek hororový a nikoli špionážní. Produkce Williama Castla by mohla naznačovat, že se bude jednat o horor spíše s komediálním nádechem, horor odlehčený, ale ve skutečnosti se ukáže, že tohle zdání je mylné a k vám se dostává docela vážně míněný film.

 Maminko, ty nám celá hoříš.

Námět snímku je přesto silně béčkový. O to více pak překvapí, jak je to vážné a v tomto ohledu vlastně znamená i dobré. V okolí jednoho malého městečka dojde k zemětřesení. V Americe bohužel nic neobvyklého, ale co je skutečně neobvyklé, to je fakt, že se z děr, které se v zemi objevily, začínají valit brouci. Na první pohled sice obyčejní švábi, ale tohle je jen první pohled.

 Hoří toho víc.

Švábi, kteří se začínají rojit všude kolem, jsou velmi agresivní a velmi nebezpeční. Zajde to dokonce tak daleko, že jsou schopni člověku i vznítit vlasy. Tohle rozhodně nejsou broučci, které byste chtěli potkat doma. Jenže jak se jich zbavit? Ano, nabízí se další klasické béčkové východisko – máme zde univerzitního profesora, specialistu, který je jedinou nadějí, jak se nebezpečným švábům postavit.

 Chudák kočka...

Námět béčkový, ale provedení je tak nějak uvěřitelné, že skoro máte i pocit, že by se něco podobného mohlo někdy stát. Jasně, že to je přitažené za vlasy, ale z mého pohledu to prostě funguje dobře. Absence humoru v béčkovém filmu by se mohla jevit jako sebezničující, ale Jeannot Szwarc natočil snímek, který je spíše v duchu filmu „Ptáci“. Není tak dobrý, ale je dobrý.

 Chudák chlap...

„Bug“ je snímek, který se pro mě stal velkým překvapením. Od filmu s tímto názvem jsem toho skutečně mnoho nečekal, o to více jsem byl překvapen, že je to film funkční a že záběry na šváby jsou znepokojivé, spolu s povedeným a kvalitním střihem pak máte pocit, že jsou opravdu nebezpeční a že mohou způsobit vše, co je zde prezentováno. „Bug“ je snímek, který by rozhodně neměl zapadnout.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (béčka, survival, zvířata)


Přidat komentář