C.H.U.D. (1984)

50%
Co se asi skrývá v kanálech New Yorku? Film s tajemným jménem "C.H.U.D." vám to poměrně jasně vysvětlí.

 

C.H.U.D.

C.H.U.D.

USA, 1984, 88 minut

 

Režie: Douglas Cheek

Scénář: Shepard Abbott, Parnell Hall, Christopher Curry a Daniel Stern

Hrají:

John Heard (George Cooper)

Daniel Stern (A.J. „Reverend“ Shepherd)

Christopher Curry (Kapitán Bosch)

Kim Greist (Lauren Daniels)

 

Když se budete chvíli dívat na snímek „C.H.U.D.“, budete mít pocit, že právě tady si Chris Columbus vybíral některé herce pro svojí vánoční pecku „Sám doma“. Tím prvním je John Heard, který si o šest let po uvedení hororu „C.H.U.D.“ zahrál Kevinova otce, tím druhým pak Daniel Stern, který zase ztvárnil nezapomenutelného Marva, jenž měl Kevina terorizovat, ale dopadlo to tak nějak naopak. Jejich role ve snímku „C.H.U.D.“ jsou přece jen trochu jiné a horor nenabízí mnoho humoru a oddechu jako vánoční rodinný film.

Tak tohle je ten C.H.U.D.

Canibalistic Humanoid Underground Dwellers neboli C.H.U.D. jsou kanibalističtí humanoidní obyvatelé stok. Prostě potvory, co vypadají jako člověk, ale jen v tom smyslu, že mají ruce, nohy a hlavu na podobných místech. Jinak jsou to mrchy, které vylézají v noci ze stok a berou si lidi, aby se na nich mohli krmit. A právě takhle „C.H.U.D.“ začíná. Do kanálu je vtažena nevinná žena. Vidíme jen znetvořenou ruku, a tak si můžeme jen domýšlet, kdo je vlastně ten, co vraždí. Anebo co to je.

S policajty je sranda.

„C.H.U.D.“ jsem viděl nedlouho potom, kdy jsem zhlédl snímek Kingdom of the Spiders. I když se to na první pohled nemusí zdát, paralela mezi oběma filmy existuje. Některým lidem je naprosto jedno, jak jednají a jak to poškozuje životní prostředí nebo lidské životy, hlavně, když oni si trochu přilepší a jsou pány města. V Kingdom of the Spiders to byl starosta, který příliš nebral ohledy na přemnožení pavouků a dál si chtěl pokračovat v postřicích. V „C.H.U.D.“ to jsou zastupitelé, kteří si prostě odmítají připustit, že v kanálech je problém, i když k tomu sami mají důkazy. O něčem je podle všeho lepší mlčet, a když do toho někdo začne šťourat, tak se ho zbavit.

Vida, není to Marv ze sám doma?

Nejkrásnější na „C.H.U.D.“ je, že tohle je sice film, kde se vyskytují monstra ze stok, zmutované bytosti, které jsou perfektně udělané a pořádně děsivé, ale o tom to vůbec není. Je to právě o lidech, kteří stojí za tím, že se kanály znečišťují, protože tam stejně nikdo nežije, tak co, že jo? Jak říkám, vlastní zájmy jsou všechno, a tak je Wilson ochotný zajít hodně daleko a pro svoje zájmy i zabíjet. Film v tomhle smyslu není nijak objevný, ale spojení s klasickým padesátkovým hororem funguje dobře.

C.H.U.D. není žádný měkoň.

„C.H.U.D.“ má momenty, kde možná i budete poděšení, ale jinak to není převratný horor, který by vás položil do kolen. Ucházející příběh, kde je trochu moc postav, nesmyslné zápletky a konflikty, ale ten základní konflikt funguje dobře, a jak říkám, z hlediska efektů jsou monstra skutečně povedená. Jinak ale spíše průměr, než cokoli lepšího.

 

Hodnocení: 50%

Hororové filmy (gore, příšery, béčka)


Přidat komentář