Cô Haû Gaí (2016)

60%
Hororová romance ve vietnamsko-korejském provedení.

Cô Haû Gaí

Vietnam, Jižní Korea, 2016, 105 minut

 

Režie: Derek Nguyen

Scénář: Derek Nguyen

Hrají:

Kate Nhung (Linh)

Jean-Michel Richaud (Sebastien Laurent)

Kim Xuan (Paní Han / Ba Han)

Svitlana Kovalenko (Madam Camille)

 

„Cô Haû Gaí“ je název, který asi nic moc neřekne, ale když se použije mezinárodní název „The Housemaid“, přece jen už je trochu pochopitelnější, o čem vlastně snímek bude. Ano, bude o nějaké pokojské. A pokud máte trochu přehled o tom, jak zní a vypadají zapsané asijské jazyky v klasické abecedě, napadne vás, že „Cô Haû Gaí“ by mohl být vietnamský film.

Ráda pomáhá.

A skutečně, jedná se tedy o koprodukci spolu s jižní Koreou, ale popravdě na tom není ani trochu znát něco negativního, co by taková asijská kolaborace mohla evokovat. Vietnam očividně má na to, aby natočil velmi kvalitní horor, minimálně po technologické stránce. Po stránce kvality samotného uměleckého díla jde o lehce nadprůměrný horor se silnou romantickou linií.

Pán vypadá přísně.

Nechci říkat, že je to romantický horor, protože to by mohlo být trochu zavádějící. Ta romantická linie je zde důležitá, jedná se o prvek, který je schopen vytvářet atmosféru. Právě romantický vztah je i příčinou toho, že se zde děje něco, co je děsivé. A že to místy skutečně dovede diváka alespoň vylekat, pokud už ne přímo vyděsit. A stačí k tomu třeba jen jeden oběšenec.

Ale jsou tu horší.

Snímek se odehrává na kaučukové plantáži, což přiznám se, je místo, které jsem netušil, že vypadá tak jednoduše, a přitom tak nepříjemně. I zde vlastně fungovalo otroctví, což snímek také trochu znázorňuje. Primárně je to ale film o majiteli této plantáže – nebo spíše sadu – který se zamiluje do své vietnamské pokojské, která se o něj stará v době, kdy na tom není nejlépe. Jenže to by tu nesměla být pomstychtivá manželka.

A ona se stará...

Snímek „Cô Haû Gaí“ hraje hlavně na atmosféru, což se mi docela líbilo. Trochu moc prostoru zde dostává romantická linka, která se ani nesnaží o to, aby byla nějak trochu víc okořeněná, všechno je v mezích, ale když pak dojde na ty hororovější scény, už je to trochu zajímavější, právě z toho důvodu, že je to tlačené atmosférou. „Cô Haû Gaí“ rozhodně není krokem mimo.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář