Terminator Salvation (2009)

60%
"Terminátor" se dočkal čtvrtého pokračování, které je akční, tváří se hodně nadupaně a dává všem fanouškům, co si nejvíc přáli. Včetně minulosti. Funguje to, ale žádný zázrak se nekoná.

 

Terminator Salvation

Terminator Salvation

USA, Německo, Velká Británie, Itálie, 2009, 115 minut

 

Režie: McG

Scénář: John D. Brancato a Michael Ferris

Hrají:

Christian Bale (John Connor)

Sam Worthington (Marcus Wright)

Moon Bloodgood (Blair Williams)

Helena Bonham Carter (Dr. Serena Kogan)

Anton Yelchin (Kyle Reese)

 

„Terminator: Salvation“ má jednu zásadní vadu – snaží se navázat na sérii, kterou započaly filmy, jež jsou považovány v žánru za jedny z nejlepších. „Terminátor 2“ je dokonce jedním z nejúspěšnějších pokračování všech dob. Na první pohled je jasné, že tohle není čistý horor ani omylem, ale myslím, že neuděláme chybu, když recenzi na tenhle, už také nikoli novinkový film, na Necronomiconu uvedeme. Má hororové prvky, které plynou především ze strachu z neznámého, ze strachu z robotů, z budoucnosti, která může být slavná, stejně jako temná.

Terminátoři, jak je všichni dobře známe.

„Terminator: Salvation“ se snaží být bombastickým filmem, který zaujme především akcí, ale pro fanoušky má samozřejmě i hlubší propracování příběhu, který se točí okolo Johna Connora, jeho matky Sarah, ale samozřejmě i kolem SkyNetu, kterému se konečně – snad – podařilo najít způsob, jak Johna Connora zabít. Návod? V minulosti si opatřit osobu, která lidskou armádu infiltruje a dopomůže k tomu, aby byl John Connor terminován a stroje tak mohly slavit vítězství.

John Connor nám trochu vyrostl.

S filmem „Terminator: Salvation“ se poprvé dostáváme rovnou do doby války a nadvlády SkyNetu, kde se předchozí filmy odehrávaly, pokud vůbec, tak pouze okrajově. I nám je nabídnut krátký náhled do minulosti, kde se setkáváme s Marcusem v podání Sama Worthingtona, jenž je jednou z hlavních postav filmu, a také již zmiňovaným infiltrátorem. Později se ocitne v roce 2018, kde neví, co dělá, neví kým je, ale snaží se pravdu zjistit. Do toho zuří válka mezi lidmi a stroji, SkyNet si vyvíjí novou sérii válečných strojů – s označením T-800. Myslím, že spoustě lidem stačí říct tohle číslo a všichni vědí, co to znamená. Ano, ve filmu se objeví i Arnold! Právě jeho obličej, který byl ale bohužel vytvořen digitálně, je příjemným zjištěním pro každého diváka, který má sérii rád.

Přilétá nejlepší oddíl lidí.

V ostatních ohledech ale není „Terminator: Salvation“ žádným veledílem. Příběh je trochu upozaděn, aby zde mohlo být skutečně hodně akce, skutečně hodně efektů, skutečně hodně strojů, které ukážou, jak to všechno může být bombastické. Ale některé scény jsou opravdu jen na efekt, a to někdy prostě nestačí. Příběh není naprostou slabinou, ale určitě by bylo možné jej vylepšit, stejně jako některé dialogy, které jsou sem tam prostě hloupé. Ale „Terminator: Salvation“ v režii McGho chtěl hlavně dát fanouškům to, co tolik chtějí – pořádnou akci a rozvíjení mytologie, kterou znají a milují. A vcelku se to povedlo. Ale pro ty, kdo neznají sérii, tohle bude jen sci-fi střílečka s pěknými efekty, parádními stroji a nijak velkou přidanou hodnotou. Ale pořád lepší než „Transformers“.

Sam Worthington nevěděl, v co se vlastně změnil. Ne, že by to nevěděl divák.

Kdyby se pro „Terminator 5“ vrátil Arnold Schwarzenegger, bylo by to asi nejlepší pokračování série. Čtvrtý díl, který v názvu nenese číslovku, je pak v podstatě jen vsuvkou do již známého děje, vsuvkou, která mytologii nijak neublíží, jen ji rozvine o další osudy hrdinů, přidá nějaké postavy a nějaké ty nové stroje, což je asi skutečně nejsilnější stránka snímku, který vyniká efekty. Ty jsou prostě na profesionální úrovni. Jinak je to dobrá jízda, u které se nebudete příliš nudit, ale zas tolik si z ní asi neodnesete.

 

Hodnocení: 60%

Hororové filmy

Recenzovaný titul můžete objednat online na Blu-ray nebo DVD.
Blu-ray
DVD


Přidat komentář