Čarodějnické procesy XIX.: Jak se zbavit tchýně?

Jak už jsme určitě poznali, jsou některá obvinění velice účelová. Ať už jde o získání majetku obžalovaného nebo jeho likvidaci. Jestli tento příběh někdo dobře zrežíroval a ono to vyšlo, nemohu posoudit. Jen mi v něm připadají některé okolnosti více než podivné. Čtenář, nechť si svůj názor učiní sám.

Některým zemím se čarodějnické procesy přeci jen vyhnuly. Jednou z nich bylo Irsko. Sice tu také na tento nesmysl doplatily dvě ženy, ale to bylo zřejmě z jiného důvodu nežli odhalování čarodějnic. Jedna žena ukončila svůj život na ostrově Magee. Už na úvod bych mohla s ulehčením podotknout, že dnes hranice hořet nebude. Odnese to „jen“ jedno oko.

Píše se rok 1711 a nás čeká příběh, který se bude odehrávat v rámci jednoho rodinného domu. O rok dříve, než dojde k ukončení celé záležitosti, se jedna žena vydává na návštěvu za svým synem. Určitě nemůže ani tušit, že zpět už se nikdy nevrátí. Vdova Anna Hattridgerová jede za svým synem Jamesem a jeho ženou na rodinnou návštěvu.

Sotva však večer uléhá do postele, začnou se dít podivné věci. Oknem na ni létají drny ze zahrady, kameny, hýbou se záclony v oknech (což se by se zdálo logické, vzhledem k létajícím předmětům). Co ale rozhodně nelze přičítat vzniklému průvanu, je to, že je žena svlékána ze své noční košile. Když se jí ještě k tomu nějaká moc snaží uzmout polštář zpod hlavy, prchá do jiného pokoje.

Činnost zlého ducha neboli poltergeista, která se vyznačuje rozhazováním předmětů.

Je jedenáctý prosinec roku 1710, kdy Anna zažije další nepříjemné překvapení. Sedí pokojně v kuchyni u ohně, když tu se náhle vedle ní zjeví asi dvanáctiletý kluk. Na otázky nereaguje, chvíli se jen tak potácí po místnosti a pak utíká ven. Pokus chytit ho, se nezdařil.

Přesně dva měsíce byl klid a obyvatelé domu mohli na nepříjemnou událost pomalu zapomínat. Kdyby se chlapec znovu neobjevil. Tentokrát byl akčnější. Vzal Anně knihu kázání, kterou měla právě rozečtenou, a zmizel s ní. Druhého dne ji oknem podal služce. Tentokrát už dokonce i promluvil. „Paní Hattridgerová ji nesmí nikdy dostat zpátky. Ďábel mě naučil číst a já vím, co v ní je.“ Služka Marie Spearová zděšeně vykřikla. Hoch se zasmál a domáhal se vstupu do domu. Dokonce vytasil meč a vyhrožoval, že všechny zabije. Když se mu vstup nepodařil, hodil do okna kámen a prohlásil, že se tam stejně dostane, třeba v podobě myši. Aby zděšení služky ještě přikrmil, začal mečem dloubat v zemi s tím, že kope hrob pro někoho, kdo se do něho položí, a bude z tohoto domu. Pak se vznesl a odletěl. 

Po několika dnech začala paní Hattridgerová trpět bolestmi v zádech. Dvacátého prvního února zemřela. Několik dní poté přišla do domu další služka, Mary Dunbarová. Už téhož večera se její oblečení našlo rozeseté po celém domě. V jedné zástěře našla zauzlovanou čepici zesnulé Anny. Druhého dne Mary záhadně ochořela. Prohlásila, že je očarovaná, a dokonce dokázala vyjmenovat ženy, co se na tom zlém skutku podílely. Bylo to sedm žen, mezi nimiž figurovala i Anna.

Všech šest zbývajících bylo zatčeno a předvedeno k soudu. Důkazy proti nim byly jasné. Jakmile se některá z nich dostala do blízkosti Mary, ta začala zvracet špendlíky, knoflíky, peří a další nepoživatiny. Zřejmě osvědčená metoda. Obviněné se dovolávaly Boha, aby bylo uvěřeno v jejich nevinu. Při procesu, který trval pouhých osm hodin, moudrý soudce Upton prohlásil, že jsou důkazy nedostatečné. Porota byla jiného názoru. Ženy jsou viny čarodějnictvím. Trest byl celkem mírný. Rok v žaláři a poté veřejný pranýř. Když na ženy létaly od přihlížejících vajíčka se zelím, přišla jedna z nich o oko.

Tento příběh se mi zdá velice logickým. Dovolte mi nakonec několik otázek k zamyšlení. Co když nevládly v rodině až tak dobré vztahy a stará žena začala být na obtíž? Dohnat starého člověka k infarktu přeci není tak obtížné. Jak je možné, že všechny nadpřirozenosti viděla jen jedna služka, která z příběhu náhle mizí? Místo ní se objevuje jiná, později očarovaná. Mezi obviněnými není nikdo z rodiny Jamese Hattridga, kromě jeho zemřelé matky. A zvracení zmíněných věcí už bylo vysvětleno v jednom z předešlých dílů.

 

Kronika děsu

Přidat komentář