Čelisti II (1978)

40%
"Čelisti" se dočkali svého pokračování, které je podprůměrné, ale pořád lepší než díl třetí a čtvrtý. Bohužel film jen opakuje první snímek, a to ještě špatně.

 

Čelisti II

Jaws 2

USA, 1978, 116 minut

 

Režie: Jeannot Szwarc

Scénář: Carl Gottlieb a Howard Sackler podle postav Petera Benchleyho

Hrají:

Roy Scheider (Martin Brody)

Lorraine Gary (Ellen Brody)

Murray Hamilton (Starosta Larry Vaughn)

Joseph Mascolo (Len Peterson)

 

Když je něco úspěšného, musíme z toho vytěžit co nejvíce. Jenže je potřeba si uvědomit, že nemá cenu dojit vydojenou krávu – alespoň po stránce příběhové. Série „Čelisti“ je toho dokonalým příkladem. Abych pokračoval v této poměrně zajímavé metafoře. Tak „Čelisti“ byl neskutečně napínavý film, který diváky doslova dostal, ve své době někteří utíkali z kina, nebo alespoň zděšeně vstávali ze sedadel. Navíc se stal film neskutečným finančním úspěchem a od té doby se používá i pojem „blockbuster“.

Záchrana je na místě.

Steven Spielberg porodil dojnici, kterou ale sám skoro vydojil. Mléka zde zbylo málo, ale přesto byly natočeny ještě tři další filmy. Akorát že ani u druhého si nikdo neuvědomil, že ta kráva už nedojí mléko, ale pouze krev. O dvou dalších pokračováních není možné mluvit v superlativech, ta kráva už nejspíš byla úplně mrtvá. „Čelisti II“ ještě alespoň na začátku vypadají, že by to mohlo mít nějaký smysl, ale poměrně brzy se z toho stává film, který trpí mnoha problémy pokračování.

Kosatka jako živá, tedy mrtvá.

Nejprve potěší, že se vrací Brody a jeho rodina, nějaké postavy městečka Amity, ale to je tak všechno. Quint je mrtvý, Hooper je pryč. Snímek se tak soustředí pouze na Brodyho a na to, že je to jediný člověk, který má pořád strach, že by se objevil další žralok. Jako diváci hned od začátku víme, že se mořský zabiják vrátil, a tak ani nemůže být využito to, že by se mohl Brody chovat jenom paranoidně a divák by byl držen v napětí, jestli je hlavní postava skutečně trochu bláznivá, anebo ne. Divák je ochuzen o nějaký hlubší a silnější zážitek a napětí je vyvoláváno klasicky, jako kdyby Spielberg nic nenatočil.

Není to opravdový žralok?

Režisér Jeannot Szwarc si ze svého slavnějšího kolegy nevzal příklad a místo toho, aby natočil napínavý film, tak prostě počítal s tím, že žralok je sám o sobě dostatečným aspektem vzbuzujícím hrůzu. Jenže když se rezignuje na všechno další, je to špatně. Ze začátku to ještě jakž takž vypadá, že tu nějaké napětí bude, ale pak zabředáváme do klasických vod toho, že Brodymu nikdo nevěří, a musíme počkat, až důkazy budou nezvratné, čili až zemřou nějací další lidé a nebude pochyb o tom, že to udělal žralok. Jenže ani tohle téma „vítězství muže nad skupinou“ nakonec není příliš důležité, protože závěr se smrskne do záchrany dětí na moři.

Kam to ten Brody leze?

Škoda, že ani finále nebylo využito trochu lépe, trochu šíleněji, protože ta děcka musela mít skutečně strach, musela být vyděšená k smrti. Roy Scheider se snaží film povznést, ale ani jemu se to nemůže povést. Je na to sám. Když už nic jiného, při pohledu na „Čelisti II“ si poměrně jasně uvědomíte, kde bral část inspirace Alexandre Aja, když natáčel snímek „Piraňa 3D“.

 

Hodnocení: 40%

Hororové filmy (béčka, zvířata, děti)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář