Čelisti III (1983)

25%
"Čelisti III" jsou důkazem toho, jak to dopadá, když se s 3D technologií přijde moc brzy. Ambice jsou veliké, ale provedení je naprosto příšerné. Navíc se zapomnělo na děj.

 

Čelisti III

Jaws 3-D

USA, 1983, 99 minut

 

Režie: Joe Alves

Scénář: Richard Matheson, Carl Gottlieb, Guerdon Trueblood a Michael Kane podle postav Petera Benchleyho

Hrají:

Dennis Quaid (Mike Brody)

Bess Armstrong (Dr. Kathryn Morgan)

Simon MacCorkindale (Philip FitzRoyce)

Louis Gossett Jr. (Calvin Bouchard)

 

I když jsou 3D filmy současnou atrakcí – stále si myslím, že neoprávněně, protože jen v málo případech přinesou něco skutečně navíc – rozhodně se nejedná pouze o trend posledních let, ale o trend několika posledních desítek let. Již v první polovině 20. století se objevovaly snahy o vytvoření 3D snímků, ale průlom přichází v 50. letech, kdy byl natočen například snímek „Dům voskových figurín“. Lidé si nasazovali brýle s jinak barevnými fóliemi a byl tak vytvářen efekt plastičnosti. I když se trend držel pár let, nakonec se ve velkém neuchytil. Přece jen, ten efekt nebyl tak dokonalý. Pak přišla další éra, éra 80. let, kdy se 3D filmy vrátily.

3D jízda začíná.

Ani v tomto případě se však nejednalo o něco, co by stálo za to. „Čelisti III“ jsou toho jednoznačným důkazem. Problém byl především v tom, že efekty nebyly na takové úrovni, aby to skutečně vypadalo dobře. Takže i když se lidé scénáristicky snažili a vytvářeli prostředí, které by ve 3D vypadalo skutečně dobře, technicky to prostě nešlo. Člověk má pocit, že se dívá na něco, co bylo natočeno za pár dolarů. Koneckonců, on film selhává už ve scénáři, který se sice snažil o efekt, ale zapomnělo se na nějaký příběh.

Prostorová dokonalost.

„Čelisti III“ jsou v podstatě pokračováním dvou předchozích filmů, ale už nesledujeme postavu Martina Brodyho, ale do Amity se vracíme s jeho syny, kteří už docela vyrostli a ten starší dostal tvář Dennise Quaida. Je to ale jedno, protože by tu klidně mohl být pořád Martin, Roy Scheider. Ten by měl alespoň něco do sebe. Dennis Quaid je celkem unylý a nevýrazný, ale takový je v podstatě celý film. Jako kdyby vše bylo směřováno k tomu 3D efektu, k tomu „něčemu“ navíc, co by si divák ze sledování snímku měl odnést.

Raději si nasaďte 3D brýle.

Jenže jak už jsem řekl, nic velkého se nekoná. Záběry kamery jsou špatné, navíc si na sebe film lokacemi doslova upletl bič. Odehrává se v zábavním mořském parku, který se z velké části nachází pod mořem. Záběry na budovu přímo v moři jsou něco, co byste si skutečně měli nechat ujít, protože je na tom vidět, jak málo kvalitní triky jsou a jak film ještě neměl na to, aby čímkoli oslnil.

To jsou zubiska!

„Čelisti III“ jsou jednoznačnou ukázkou toho, jak vypadá snaha natočit komerční trhák, využít dobré jméno prvního filmu, ale komerce zastínila všechno ostatní. Špatný příběh, na kterém se podílel i Richard Matheson, příběh, který je poplatný snaze udělat na diváka dojem. Možná, jenom možná, tu efekt byl, v roce 1983, kdy šel film do kin, ale silně o tom pochybuji. Je to strašně umělé, strašně neumětelské. Je smutné, co se stalo ze sérií, která začínala tak geniálním dílem.

 

Hodnocení: 25 %

Hororové filmy (béčka, zvířata)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář