Čelisti IV: Pomsta (1987)

30%
Člověk ani neví, kdo se vlastně mstí. Jestli ten žralok, co se chová jako hodně zlý člověk, anebo lidé za to, co jim příšera provádí. V konečném důsledku je to vlastně jedno.

 

Čelisti IV: Pomsta

Jaws: The Revenge

USA, 1987, 89 minut

 

Režie: Joseph Sargent

Scénář: Michael De Guzman podle románu Petera Benchleyho

Hrají:

Lorraine Gary (Ellen Brody)

Lance Guest (Michael Brody)

Mario Van Peebles (Jake)

Karen Young (Carla Brody)

 

„Čelisti“ znamenaly převrat v hororu, v napínavých filmech, které dokáží lidi dostat do varu, kdy klidně i začnou křičet. To, co následovalo s dalšími filmy, je ovšem neuvěřitelné. Jedná se o naprosté prznění tohoto veledíla, kterým se skvěle uvedl Steven Spielberg. Asi se budu opakovat, ale Stevena moc nemusím, přesto má na svědomí jedny z nejzásadnějších filmů všech dob. „Čelisti“ rozhodně patří k nim. Geniální propojení lidského strachu ze zvířat, skvělé režie a nezapomenutelné hudby.

Taková jednohubka.

„Čelisti IV: Pomsta“ jako by byly úplně jiným filmem. Ony tedy jsou jiným filmem, ale spíš mám na mysli to, jako kdyby se jednalo o naprosto jinou sérii. Jejich kvalita je nízká, stejně jako tomu bylo v případě filmu „Čelisti III“. Je to jednoduše podprůměr žánru, který postrádá všechno, co „Čelistem“ nechybělo. Atmosféra, napětí, uvěřitelnost. Všechno tohle jsou atributy, které „Čelisti IV: Pomsta“ nemají.

Michael Caine si uměl vybrat špatný film.

Ty atributy nemají proto, že se jedná o film, kde všechny peníze padly vniveč. Rozpočet je odhadovaný na 23 mil. dolarů, což rozhodně není málo, ale na filmu to není vidět v ničem. Žralok se zde objevuje až moc často, což je špatně, protože jeho realistická kvalita je velmi nízká. Je vidět, že se jedná o animatronickou loutku. Neskutečné, že první film, který je o celých 12 let starší, je v tomhle mnohem dokonalejší a místy prostě nepoznáte, že to je loutka. „Čelisti IV: Pomsta“ ukazují, jaký je rozdíl, když se na stejnou látku vezme podprůměrný štáb.

Krmení začíná.

Přítomnost Michaela Caina v tomhle případě rozhodně není zárukou, že budeme sledovat nějaký skvělý snímek. Sám přiznal, že část své kariéry jednoduše prohospodařil. Tohle je ten případ. Příběh je jednoduchý. Jde o to, že se tu znovu objeví žralok. Film se alespoň nesnaží ohromit efekty, jako se o to snažili tvůrci v případě snímku „Čelisti III“. V tomhle vyznívá horor trochu lépe, protože triky – kromě samotného žraloka – více méně chybí. Snímek je místo toho průhledný a je vám jasné, jak to dopadne, ale daří se mu něco, co se úplně nedalo čekat. Sem tam se možná pousmějete. Ne proto, že by snímek byl příliš vtipný, ale proto, že je sem tam jednoduše směšný.

Všichni uniknou smrti jen o vlásek, někdo o dredy.

„Čelisti IV: Pomsta“ nejsou dobrým filmem, nejsou napínavé, jsou průhledné. Žralok se zde chová naprosto nesmyslně jenom proto, aby to vypadalo dobře a děsivě. To se sice nedaří, ale směšné to je. Osobně mě tenhle film bavil trochu víc, než díl třetí, ale ne o tolik, aby si snímek zasloužil příliš vyšší hodnocení. Co do kvality scénáře a režie je 30 % až moc. Jak ale říkám, když nechcete intelektuální zábavu, u tohohle se sem tam díky strašnému provedení pousmějete. Anebo jen zabijete nudu nudou.

 

Hodnocení: 30 %

Hororové filmy (béčka, zvířata)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář