Černá kočka (1968)

90%
Jedna japonská klasika.

Černá kočka

Yabu no naka no kuroneko

Japonsko, 1968, 99 minut

 

Režie: Kaneto Shindô

Scénář: Kaneto Shindô

Hrají: Kichiemon Nakamura, Nobuko Otowa, Kei Satô

 

Už jsem kdysi psal, že na japonských hororech je zajímavé to, že se mnohdy jedná o filmy, které mají výraznější žánrový, ale i myšlenkový přesah, a to neplatí jen o hororech současných, ale co se týká hloubky, tak především o hororech starších. Jednám z takových filmů je i snímek s názvem „Yabu no naka no kuroneko“, který byl mezinárodně distribuován jako „Black Cat“, česky tedy „Černá kočka“.

 Drsné obočí

Snímek „Černá kočka“ by se klidně mohl zařadit k filmům jako Onibaba, stejně jako k některým samurajským kouskům, jež režíroval Akira Kurosawa. Jedná se o historický samurajský film, ale přitom je to zároveň velmi temný horor, který má nepříjemnou atmosféru, jenž je dána jak prostředím, tak i kostýmy a namaskováním jednotlivých hereckých představitelů.

 Cesta lesem.

A podobně jako v případě snímku Onibaba tu máme docela jednoduchý příběh. V oblasti dochází k tomu, že umírají samurajové. Večer jsou v pořádku, ráno už je ale naleznou z proseknutým hrdlem. Co se to děje? Kdo je zabíjí? Protože tahle zranění rozhodně nejsou způsobena mečem nějakého nepřítele. Je povolán schopný válečník, který by měl případ vyřešit.

 Vážně drsné obočí.

Přitom snímek „Černá kočka“ není jen horor, má v sobě i fantastické prvky, stejně jako prvky akční, což se projevuje především na konci, kde je krásná scéna souboje samuraje s duchem. Má to náboj, má to zajímavé provedení, které sice není tak děsivé jako některé scény filmů „Kruh nebo „Nenávist“, ale popravdě k nim má blízko. Ty nepřirozené pohyby postavy. Která je na první pohled člověk, jsou stále mrazivé.

 Nádherný záběr.

Nebudu tvrdit, že ve své pointě je japonský snímek „Černá kočka“ jakkoli překvapivý, to ani ne, pokud už máte něco nakoukáno, dojde vám, už po první scéně, o co tam asi půjde, ale to vůbec nevadí, protože důležité není, že odhalíte, jak to dopadne, ale důležité je, jak je to celé provedeno. A provedení je něco, co mě uhranulo. Snímek „Černá kočka“ je pro mě dalším hororovým pokladem.

 

Hodnocení: 90 %

Hororové filmy (mysteriózní)


Přidat komentář