Necronomicon (1993)

100%
Jak již samotný název napovídá, tento povídkový horor přináší hned tři příběhy z lovecraftovského světa hrůzy.

Necronomicon

USA, 1993, 96 minut

 

Režie: Brian Yuzna, Christophe Gans, Shûsuke Kaneko

Scénář: Christophe Gans, Brent V. Friedman, Kazunori Itô

Hrají:

Jeffrey Combs (H. P. Lovecraft)

Bruce Payne (Edward De Lapoer)

Bess Meyer (Emily Osterman)

Signy Coleman (Sarah)

 

„Necronomicon“ je dalším filmem, v němž se v rozmezí osmdesátých a devadesátých let producent, scénárista a režisér Brian Yuzna věnoval tvorbě a odkazu Howarda P. Lovecrafta. Tentokrát v povídkové formě. Film obsahuje tři povídky přímo vycházející nebo alespoň inspirované tvorbou a universem tohoto autora a propojovací příběh.

Necronomicon

V něm samotný Howard P. Lovecraft (v podání Jeffreyho Combse, který si později stihl v seriálu „Mistři hrůzy“ zahrát i Edgara Allana Poea – takže mu už zbývá jen Stephen King), tajně pronikne do neveřejné části knihovny, k nepřístupným svazkům, aby prozkoumal bájnou knihu Necronomicon. Protože, jak sám tvrdí, „fikce je pouze prostředkem“, hodlá z knihy nabrat inspiraci pro svá další díla. A najde v ní tři příběhy. Ten první vypráví o muži, který se po letech vrací z emigrace, aby převzal své dědictví, šedesát let opuštěný starý hotel na útesu nad mořem. Součástí dědictví je i dopis posledního majitele, v němž odhaluje tajemství své smrti. Ono tajemství však dědice nevaruje, naopak, ponoukne ho jít stejnými kroky. Ve druhé povídce se novinář vetře do bytu jisté ženy a hodlá ji vydírat svými informacemi, aby mu odhalila tajemství jistého vědce, který podle všeho objevil tajemství nesmrtelnosti. Ve třetím příběhu sledujeme mladou a energickou policistku, stíhající nebezpečného vraha až do útrob tajemného domu s ještě tajemnějším podzemím a až děsivě zvláštní dvojicí obyvatelů, kteří nejsou tím, čím se na první pohled zdají být.

Howard Phillips Lovecraft v knihovně

První dva příběhy v sobě kompilují klasické a základní prvky a postupy známé z díla H. P. Lovecrafta. Zapálení a práci i cíli oddaní vědci, nehledící na morální aspekty své práce, obcování s tajnými knihami a obřady v zaslepení vlastního ega, cosi temného, skrývající se v temnotách a hlubinách. Obě povídky mají poměrně totožnou strukturu – hrdina odhalí/vyslechne tajemný příběh z historie, který se pak prolne s jeho současností. Třetí povídka si jde naopak svou vlastní, nápaditou, inovativní a svým způsobem originální cestou. Ve své bizarnosti, lehké komičnosti a excentričnosti spíše jen využívá lovecraftovské kulisy, než aby byla výraznějším epigonem, jako dvě předchozí povídky.

The Drawned

Brian Yuzna a jeho kolektiv si s filmem dali opravdu záležet. Jde o velmi povedený kousek, který nedělá ostudu jak lovecraftovským filmovým hororům, tak ani povídkovým hororovým filmům. „Necronomicon“ patří do desítky těch nejlepších.

The Cold

Za zmínku jistě stojí herecké obsazení, v němž se promenují ne čelní, ale pro milce béčkových filmů a hororů jistě známá a potěšitelná jména. Ať už jde o již zmíněného Jeffreyho Combse, který s Yuznou na lovecraftových filmech spolupracoval již několikrát, nebo Bruce Payna, či Davida Warnera a Richarda Lynche. V jedné z rolí v první povídce se mihne i rodilý Pražan Vladimír Kulich.

Whispers

„Necronomicon“ se může pochlubit nápaditostí, moderním přístupem ke staré inspiraci, velmi povedenými a zajímavými triky a maskérskou prací, obstojnými hereckými výkony a poměrně slušnou výpravou. Všechno tohle dohromady dává nejen lovecraftovský, ale obecně hororový žánrový klenot, který dokáže mile zpříjemnit nejeden večer. Kéž by se takhle povedl každý druhý povídkový horor.

 

Hororové filmy (duchové, gore, příšery, béčka, hnus, vědci, vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář