Černá smrt (2010)

70%
Nedlouho po "Honu na čarodějnice" se k nám dostal i snímek, který řeší velmi podobnou problematiku, jen s menším rozpočtem a s lepším výsledkem.

 

Černá smrt

Black Death

Velká Británie, Německo, 2010, 97 minut

 

Režie: Chrisptopher Smith

Scénář: Dario Poloni

Hrají:

Sean Bean (Ulric)

Eddie Redmayne (Osmund)

David Warner (Opat)

Carice van Houten (Langiva)

 

            „Černá smrt“ není na první pohled klasický horor, ale rozhodně je filmem vzbuzujícím zajímavé otázky okolo víry a církve. Osobně jsem proti církvi, protože je to zosobnění fanatismu, který má jediný smysl – ovládnout lidi a donutit je, aby dělali, co si „bůh“ přeje. „Černá smrt“ nás dvakrát nešetří a dívá se na víru a čarodějnictví z různých pohledů. Dává nám důvod proč věřit, proč nevěřit, nabádá nás k polemice o tom, jestli čarodějnictví existuje nebo nikoli.

Ulric na první pohled nesouhlasí s činy vesničanů, ale sám ukáže chlad svého meče.

            Film byl uveden v rychlém sledu po „Honu na čarodějnice“ a musím říci, že je mnohem temnější a zároveň zajímavější. Nesnaží se nás pobavit, ale přináší příběh, který je tak trochu The Wicker Man zasazený do středověku, do skutečně nádherných kulis, které filmaři nalezli v Německu. Příběh vypadá nádherně reálně a je na první pohled poznat, že se netočil ve Spojených státech. Pro mě osobně nemá takovou sílu jako The Wicker Man, ale přesto je v současné produkci, především hororové, nadprůměrný.

Hodně zvláštní procesí.

            Bůh seslal na zemi černou smrt. Ale jedna vesnice, jedna jediná, nákaze odolává. A právě do vesnice se vydává skupina vedená Ulricem, který chce zjistit, jak se věci mají a sjednat nápravu. Ve vesnici není něco v pořádku, stejně jako něco není v pořádku se světem kolem. Mor lidi zabíjí, ale nutí je i přemýšlet. Dost zvráceným způsobem. „Tam, kde není mor, není ani bůh, protože bůh je tím, kdo na nás mor seslal.“ Bůh je tím, kdo nás činí monstry. Jen pořádný blábol! Vždycky to jsou lidi a jejich skutky, které ničí jedince i společnost. Film v tomto smyslu není objevný, ale temnota, kterou přináší, prohlubuje naše úvahy nad vírou a náboženstvím.

Rytíři boží, kteří jdou sjednat nápravu.

            Dost o víře a církvi, o kterých bych mohl mluvit dlouho, ale kdo by to poslouchal? „Černou smrt““ jsem chtěl vidět už jen proto, že v ní hraje Sean Bean, jeden z mých oblíbenců, muž malých rolí, dost nedoceněný. I když je uveden v titulcích jako první, není hlavní postavou. Tou je Osmund a jeho osud, který hlavně sledujeme. Mladík, který se setká se stinnou stránkou sebe sama a mění se v něco, co se církev snažila staletí omlouvat honbou za čarodějnicemi.

Ne, ani na první pohled tahle dáma nevypadá jako ztělesněná nevinnost.

            Film je velmi dobře zvládnutý. Herecké výkony nejsou nijak výrazné, abychom si je pamatovali do konce života, ale důležitý je příběh a hlavně myšlenky a obrazy, které vytanou na mysli. Mě osobně tenhle film prostě nemohl nechat chladným, i proto mu dávám výrazně vyšší hodnocení, než jsem dal třeba „Honu na čarodějnice“. Gore, které je nám nabízeno, není nijak výživné, ale pár momentů se najde. Nejkrásnější je ale zmiňované prostředí, kdy filmaři vybrali skutečně úžasné lokace, které dodávají snímku tu správnou atmosféru – močály a lesy prostě k „Černé smrti“ patří.

 

Hodnocení: 70%

Vaše komentáře

ANONYM
Tento film mne prostě nadchl. Nemám co bych dodal.. :-)
ANONYM 24.04.2012 14:40:13 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Číst komentáře