Černé Vánoce (1974)

75%
"Černé Vánoce" jsou slasherová legenda a už bylo na čase, abych se na tuhle klasiku dostal.

Černé Vánoce

Black Christmas

Kanada, 1974, 98 minut

 

Režie: Bob Clark

Scénář: Roy Moore

Hrají:

Olivia Hussey (Jess)

Keir Dullea (Peter)

Margot Kidder (Barb)

John Saxon (Fuller)

 

„Černé Vánoce“, které byly i u nás uváděny jako „Black Christmas“, jsou slasherovou legendou, která si stále zaslouží místo mezi těmi nejlepšími, i když na jejích kvalitách, hlavně vizuálních, je věk 40 let přece jen znát. Nic to ale nemění na tom, že napětí je zde vytvářeno přesně tak, jak by vytvářeno být mělo. O vrahovi nevíte vlastně nic, nevíte, kdo jím je, proč dělá, co dělá, ale přesto stále vraždí, jako kdyby nebylo možné ho zastavit. A je tak neskutečně blízko!

Telefonovat není dobrý nápad.

Bob Clark byl zajímavý režisér. Dokázal natočit naprosto skvělé filmy – řadím mezi ně především „Dead of Night“, ale také „Černé Vánoce“ – ale ve filmovém světě natočil i takové rodinné šílenosti jako „Malí géniové“ nebo „Karate Dog“. Nevyrovnanost v jeho tvorbě je patrná, hlavně i proto, že později pracoval především pro televizi. „Černé Vánoce“ ale rozhodně nejsou špatným filmem, a pokud překousnete onu starší vizuální stránku, užijete si dobrý horor s výraznými psychologickými prvky.

Přes to se špatně dýchá.

Jsou Vánoce a na univerzitě to mladé ženy pociťují hlavně tak, že si užívají. Zůstávají na koleji, kde se začínají dít divné věci. Jedna dívka zmizí. Divák ví, co se s ní stalo, ale neví, proč se to s ní stalo. Navíc to úmrtí, to je prostě děsivé. Dobře, dnes už možná ne tolik, ale já udušení pytlíkem stále považuji za hodně nepříjemný způsob toho, jak odejít z tohoto světa. Jenže jednou smrtí to vlastně jenom začíná.

Někdo už nedýchá vůbec.

Temné události pokračují a policie je trochu bezradná. Je jasné, že to nakonec bude na dívkách samotných, aby se s „problémem“ popasovaly a pokusily vyřešit to, co se děje. Jenže co když je některá z nich další obětí? Skvěle vystavěný film, který vás udržuje pěkně dlouho v napětí. V tom přesto není jeho hlavní kouzlo. Ještě dlouho před Cravenem a jeho sérií „Vřískot“ využívá Bob Clark telefon jako jeden z hororových nástrojů, kterými stupňuje strach. Koneckonců, je to právě horor „Černé Vánoce“, který je mnohými považován za skutečně první slasher. Alespoň ten amerického ražení, jak ho chápeme dnes. Pravda, právě díky konkurenci, která následovala, je snímek dnes trochu vyčpělý a okoukaný.

Koleda nesmí o Vánocích chybět.

Bob Clark se přesto nesmazatelně zapsal do historie tím, že vytvořil snímek, který do jisté míry definoval žánr. I v dnešní době je to originální ukázka teen hororu, slasheru, kde jsou v hlavní roli mladí lidé. John Carpenter, Sean S. Cunningham nebo Wes Craven, tohle jsou lidé, kteří šli až v Clarkových šlépějích. Film je starý, hodně diváků odradí, ale pořád má v sobě neskutečnou sílu. V závěru se stupňuje šílenství a to se správně přenáší na diváka. Naprosto se pak vytrácí humor, který je v první části naprosto přirozený. Kromě toho se „Černé Vánoce“ mohou ještě pochlubit Margot Kidder, která se o čtyři roky později stala Lois Lane ve snímku „Superman“.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (slasher, béčka, vrazi)


Přidat komentář