Černočerná tma (2000)

75%
Ještě před tím, než jsem šel do kina na snímek "Riddick", stihl jsem se podívat na předchozí díly. Zde je recenze toho prvního.

Černočerná tma

Pitch Black

USA, 2000, 109 minut

 

Režie: David Twohy

Scénář: Jim Wheat, Ken Wheat a David Twohy

Hrají:

Vin Diesel (Richard B. Riddick)

Radha Mitchell (Carolyn Fry)

Cole Hauser (William J. Johns)

Keith David (Abu 'Imam' al-Walid)

 

„Černočerná tma“ je další z filmů, kterým jsem se celkem úspěšně vyhýbal. Ani nevím, proč vlastně. Je to snímek, který rozhodně stojí za pozornost. Co si budeme povídat, dostal jsem se k němu díky novému snímku „Riddick“, který oživil tenhle dieselovský mýtus. Ten patří k tomu nejlepšímu, co tenhle fyzicky i hlasově výrazný herec natočil. Tak se společně na chvíli ponořme do černočerné tmy s mužem, který vidí i v té největší temnotě.

Kdo z nich přežije?

Riddick je zločinec, který je převážen na vesmírné lodi. Všichni jsou ve stavu podobném hibernaci a cestují kamsi. Jenže dojde k nehodě, snad je to meteorický roj, který způsobí smrt několika osob posádky a také nutnost přistát na nejbližší, neznámé planetě. Přistání se podaří, ale s tím, že loď již není schopna pokračovat v cestě. Je třeba najít jiný způsob, jak se dostat pryč. A samozřejmě je také třeba prozkoumat planetu.

S brýlemi na hlavě.

Jedná se o pouštní, pustou planetu, kde podle všeho není život, ale nic není takové, jak se na první pohled zdá. Obří, dočista vybělené kostry svědčí o tom, že zde bylo něco velkého. Co asi způsobilo úmrtí tak velkých tvorů? Přírodní katastrofa? Anebo něco, co mělo obrovský hlad? Hrdinové sice objeví stanici, kde fungovala lidská posádka, ale stejně tak zjišťují, že nehostinnost místa je doslova vražedná.

S brýlemi na očích.

„Černočerná tma“ je variací na legendární horor „Vetřelec“ s tím, že se děj rozprostřel z malého prostoru lodi na planetu, ale přesto velmi často zavádí hrdiny do malých prostor, kde bojují o život. Daří se tím navodit vhodnou atmosféru, kde jde vlastně o přežití. Tohle je sci-fi survival, který má celkem zajímavého antihrdinu. Vin Diesel zde ukazuje, že má nějaké schopnosti a že dovede zahrát zajímavou postavu.

Blízká setkání třetího druhu.

Čím ale film upoutá možná více, to je zpracování. David Twohy si hodně hrál s tím, jak film bude vypadat, jak bude působit. Neměl závratný rozpočet, ale podařilo se mu vytvořit vizuálně zajímavou podívanou. Používal různé filtry na kameru, detailní záběry, rychlé, skoro až schizofrenní prostřihy, které dokážou upoutat i k tomuto celkem jednoduchému příběhu, kde jde jen o to zprovoznit jednu starou loď a projít černočernou tmou do bezpečí. Twohymu se podařilo vytvořit skutečně děsivé scény a korunoval je provedením.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (příšery, béčka, mučení, mimozemšťani)


Přidat komentář