Hellsing (seriál)

85%
Manga a anime mě v poslední době naprosto dostaly a "Hellsing" je jen potvrzením toho, že Japonci prostě umí skvělé seriály.

 

Hellsing

13 dílů, 2001-2002

 

Tvůrce: Kohta Hirano

 

Některé seriály se poměrně snadno zařadí mezi legendární, jiným to trvá chvilku déle. V případě japonského anime se tohle děje poměrně snadno. Anime v Japonsku vzniká skutečně hodně a jeho žánry jsou neskutečně rozvětvené. Vlastně se dá říct, že na cokoli narazíte, na cokoli, co je v angličtině, to stojí za to. Samozřejmě, ony budou skvělé i seriály, které nejsou v angličtině, ale to by pro mě představovalo trochu problém, pokud se týká jejich sledování. Naštěstí „Hellsing“ je seriál, který se dá snadno sehnat v anglickém znění, nebo přímo v původním s titulky.

Ukázka ze seriálu Hellsing.

Seriál, jehož japonská transkripce je „Herushingu“, se stal miláčkem mnoha fanoušků upírů. Do jisté míry to bude proto, že upíři zde jsou skutečně upíři, nic, co by zavánělo byť jen trochu „Twilightem“. Seriál vůbec není nějak krásný. Když upír zaútočí, tak je to prostě útok se vším všudy. Je krvavý, brutální a v manga provedení to vypadá dobře, má to svoje jedinečné kouzlo. Navíc Japoncům se prostě nedá vzít, že by svou animovanou disciplínu nezvládali. V podstatě každé okénko sedí na svém místě a zas tak často vás netrkne, že se animace nepovedla, že na sebe sekvence špatně navazují.

Ukázka ze seriálu Hellsing.

Jak jsem říkal, „Hellsing“ je upírským seriálem, který ale není příliš dlouhý. Má celkem 13 dílů, přičemž každý díl má tolik minut jako díl nějakého sitcomu. Přesto to nic nemění na tom, že na vás seriál zapůsobí. Nádherně se zde propojují dva světy. Děj se totiž odehrává v Anglii, v Londýně, kde funguje tajná organizace Hellsing, která se zabývá potíráním upírů. Ale také výzkumem v oblasti toho, co jsou upíři skutečně schopni a jestli je možné je ovládat. Nemluvě o tom, že je tu i nějaký ten okultismus a věci mezi nebem a zemí.

Ukázka ze seriálu Hellsing.

Ty dva světy, které se propojují, to je samozřejmě japonský a britský. Postavy nejsou kresleny úplně jako ty vykulené, s nimiž se u anime v Čechách setkáme poměrně často, protože k nám do televize jdou spíše seriály pro děti. Přece jen, emoce jsou podávány mnohem méně expresivně. „Hellsing“ je tak dospělejší anime, ale rozhodně se ještě nejedná o něco, co by bylo skutečně nepřístupné. Japonci jsou šílenější a natočili seriály, které rozhodně nejsou pro děti. Přesto „Hellsing“ ukazuje jednu základní věc. Animované filmy, ať už japonské, nebo jakékoli, nemusí být nutně rodinné. Animované filmy, pokud autor chce a pokud má dobrý námět a odvahu, mohou být dospělé až nepřístupné, nemusí být za každou cenu komerční a přístupné všem.

Ukázka ze seriálu Hellsing.

Japonci nám ukazují, jak je možné natáčet skutečně dobré animované seriály, potažmo filmy. Ukazují nám, jakou mají fantazii, jak využívají svoje vlivy a míchají je s těmi evropskými, čímž vytvářejí něco originálního a jedinečného. Alucard, jedna z postav, které v seriálu jsou, a zároveň asi ta nejzajímavější, jsou ukázkou toho, jak vypadá upír, kterého si můžete zamilovat, a to přesto, že nepřestává být upírem a že rozhodně není pouze na straně dobra. Seriál se dočkal pokračování v podobě delších epizod, vlastně takových filmů. K těm se snad ještě někdy v budoucnu, pěkně po jednom, vrátíme.

 

Hodnocení: 85 %

Hororové filmy (upíři, příšery, vědci, vrazi)


Přidat komentář