Čerstvý maso (2012)

40%
Novozélandský horor se představuje kanibalskou home invasion komedií.

Čerstvý maso

Fresh Meat

Nový Zéland, 2012, 91 minut

 

Režie: Danny Mulheron

Scénář: Brad Abraham, Joseph O'Brien a Briar Grace Smith

Hrají:

Temuera Morrison (Hemi Crane)

Nicola Kawana (Margaret Crane)

Hanna Tevita (Rina)

Kate Elliott (Gigi)

 

Novozélandského hororu tu zrovna moc nemáme, a tak jsem rád, že se dostalo na žánrový snímek i z této země, která má k Austrálii přece jen celkem docela blízko. Je to dáno jak explicitností, která je pro australské filmy v určité míře poměrně typická, tak i tématem, které není pojato příliš vážně, ale je zajímavé. Před námi tedy vyvstává novozélandská hororová komedie s kanibalskými prvky.

Jsou tam i divnější scény. Ne o moc.

Zní to možná malinko podivně, ale až se na to podíváte, tak si uvědomíte, že je to komedie celkem obyčejná, která humorem trochu připomíná hororové komedie britské, ale klidně by mohla být natočena i v USA nebo v Kanadě. To, že se zde o Novém Zélandu mluví, je spolu s divným přízvukem v podstatě to jediné, co připomíná skutečnost, že byl film natočen na této ostrovní zemi.

Bon apetit.

Rodina Cranových je celkem známá, mají pořad o vaření. Jenže asi nikdo pořádně netuší, z čeho vlastně vaří. Ano, jejich současná dieta je lidské maso. I kdyby se zdálo, že tohle je poměrně dost na to, aby si zápletka vystačila, „Čerstvý maso“ není jen o kanibalismu. Naopak, toho zde zase tolik není. Do domu Craneových se totiž dostanou zločinci, kteří utíkají před spravedlností.

Rozhodně zajímavý záběr.

„Čerstvý maso“ je tak spojením kanibalského, poměrně exploatačního snímku, se subžánrem home invasion. A samozřejmě, je to celé pojaté jako komedie, což filmu dodává další aspekt navíc. Problém je v tom, že komedie je zde v přehrávání a v tom, že se postavy chovají divně. Ono se zdá, že tohle je nejsnazší cesta, jak komedii vytvořit, ale to se musíte s charaktery nejprve trochu ztotožnit, aby vás to opravdu bavilo. V případě snímku „Čerstvý maso“ se to děje jen v případě dcery, ale její potenciál je rozmělněn v nudné druhé polovině, kde už je to jen o předvádění se a natahování.

Zvláštní postavičky.

Bohužel film se ve své druhé polovině snaží změnit v něco, co první polovina vůbec není. Najednou je to celé až moc ve vážném rozpoložení, což nakonec vede k podivné filmové schizofrenii. Nemluvě o tom, že scénář už je natolik přeplácaný, že se na to ani nedá pořádně koukat, protože se prostě snaží až moc. Je to škoda, protože ta první myšlenka (kanibalové + home invasion) nebyla vůbec špatná.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (béčka, mučení, komedie)


Přidat komentář