Červi (1976)

50%
Červi jsou prostě hnusná stvoření a pro mě je každý horor s nimi tak trochu utrpení.

Červi

Squirm

USA, 1976, 92 minut

 

Režie: Jeff Liberman

Scénář: Jeff Liberman

Hrají:

Don Scardino (Mick)

Patricia Pearcy (Geri Sanders)

R. A. Dow (Roger Grimes)

Jean Sullivan (Naomi Sanders)

 

Filmy, kde je hlavním nepřítelem člověka nějaká ta zvěř nebo jiný organismus, mohou být pěkně děsivé, jak nám stále dokazují první „Čelisti“. Osobně nemám ze zvířat nijak strach, myslím fobii, protože kdyby se proti mně postavil rozzuřený divočák, klid rozhodně bude to poslední, co bych cítil. Ale pokud se mi nějaký tvor hnusí, pak je to červ. Prostě jsou mi odporní. A právě červy si za své monstrum zvolil Jeff Lieberman.

To ještě neví, co přijde.

Jeff Lieberman je autorem béčkových hororů a přesně takovým béčkovým hororem je i snímek „Červi“. Tohle je horor, který je doslova klasickým béčkem. Postavy zde nejsou nijak výrazné, proti nim stojí něco skutečně hnusné a jde o to, jestli lidé podlehnou anebo zvítězí nad tou hnusnou, slizkou, svíjející se masou červů. Fuj, jenom si na ně vzpomenu, je mi z toho hnusně.

Podobných chuťáren je tu víc.

V okolí menšího města došlo k velké bouři, která se přehnala, ale něco po sobě zanechala. Něco pěkně hnusného a smrtícího. Červi jsou šílení a vylézají ze země, aby požrali všechno živé, co se jim dostane do cesty. Samozřejmě, že tím nejlepším žrádlem jsou lidé. A ti se jim místy doslova nabízejí. U řeky, doma, prostě všude, kde si na ně červi počíhají a pak jim zalezou do různých otvorů, anebo si svoje vlastní udělají.

Že by se měla sprchovat ve vodě? To si jen myslí.

Triková stránka je jednoznačně tím nejlepším, co horor „Červi“ nabízí. Při některých scénách se vám opravdu může udělat špatně, na mě pak obrovský efekt měly detailní záběry na červy, na jejich pohybující se tlamičky. Tvůrci navíc zvolili skutečně skvělé zvuky, jimiž dokázali navodit tu správnou atmosféru hnusu a destrukce zároveň. Když pak červi zalézají do lidského těla, anebo z něj naopak vylézají, je to asi to skutečně nejodpornější, co snímek nabídne.

Červi jsou prostě všude.

Je to hnus a mohlo to být ještě větší hnus, ale v tomhle směru to považuji za dobrý film. Že je tu nulový příběh, to je věc druhá. Proto jsem se nakonec rozhodl, že minimálně těch 50 % si snímek zaslouží. Filmařsky to je inovativní právě v oblasti triků a za to si takový film získává body navíc. Jinak ale ničím tak zásadně nepřekvapí. Mně tohle však stačilo a jsem spokojený. Vlastně jsem si říkal, že na svůj věk je film neskutečně trikově dobrý.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (gore, béčka, hnus, zvířata)


Přidat komentář