Cesta (2012)

55%
Tahle cesta do nitra vlastní mysli nebude pro hlavního hrdinu jednoduchá.

Cesta

La senda

Španělsko, 2012, 83 minut

 

Režie: Miguel Ángel Toledo

Scénář: Juan Carlos Fresnadillo a Miguel Ángel Toledo

Hrají:

Ariel Castro (Samuel)

Ricardo Trenor (Nico)

Irene Visedo (Ana)

Gustavo Salmerón (Raúl)

 

Španělské horory chápu obecně jako celkem zajímavé a jsem vždycky docela napjatý, co mám očekávat. „Cesta“ je dílem zatím jinak neznámého režiséra a scénáristy Miguela Ángela Toledy, ač scénář není pouze jeho dílem, ale vytvářel ho se zkušenějším Juanem Carlosem Fresnadillem, kterého známe jako režiséra filmu „28 týdnů poté“ a podle všeho se můžeme těšit na jeho verzi „Hřbitova domácích zvířátek“. „Pet Sematary“ by se mělo objevit v roce 2015.

 Prázdniny si asi představovala jinak.

Zpět k „Cestě“. Toledo a Fresnadillo se rozhodli, že napíší scénář k filmu, který bude především jedno – atmosférický. Přece jen, když už horor, tak ať diváka vyděsí, nebo alespoň na něj přenese pocity klaustrofobie, nejistoty. Tohle se snímku „Cesta“ docela daří, ač celkově nepůsobí jako výjimečné dílo, které by bylo konzistentní a mělo přinést ještě něco navíc, než právě tu atmosféru.

 No, snad nemá pejsek vzteklinu.

Raúl má doma takovou menší krizi. S manželkou se odcizili, což bude asi dáno tím, že většinu doby se tváří jako někdo, kdo chce zabíjet, anebo to už udělal. Rozhodne se tak se ženou a synem strávit Vánoce v jedné chatě v lesích – ano, originální nápad, ale aspoň další pojetí trochu originální je – aby se zde dali dohromady. Jenže to tak vypadá, že se Ana spíš sbližuje se Samuelem, který se zde objeví. Raúl cítí silnou žárlivost a nepomáhají ani šachy, jichž je profesionálním hráčem. Něco se musí stát, to je jasné.

 Tímhle klackem to bude bolet.

Film „Cesta“ je laděn do temnějších a chladnějších barev, což jen dotváří celkový správný dojem, který by se měl na diváka přenést. Je vhodně voleno prostředí, stejně jako malé množství postav, což vede k tomu, že je možné skutečně cítit stísněnou atmosféru, kterou film doslova pulzuje. Jenže tady to bohužel končí. Film má skvělou atmosféru, ale příběh se postupně stává trochu moc přeplácaným a jeho výsledek rozhodně není z těch, které většinu diváků uspokojí.

 Motorovou pilou to bude bolet ještě víc.

„Cesta“ je zajímavým filmem, pokud máte rádi horory, které na vás působí, které dokážou vyvolat silné, spíše negativní emoce. V tomhle případě se to daří i tím, že je těžké se sžít s postavami, které jsou obecně spíše nepříjemné, a nepomáhá ani přítomnost dětského hrdiny. „Cesta“ má dobrou atmosféru, ale jako celistvý snímek prostě nefunguje, a tak se blíží spíše tomu průměru.

 

Hodnocení: 55 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář