Chakushin ari final (2006)

50%
Poslední "Zmeškaný hovor" a asi je to dobře.

Chakushin ari final

Japonsko, 2006, 109 minut

 

Režie: Manabu Asô

Scénář: Yasushi Akimoto, Minako Daira a Jiro Shin

Hrají:

Maki Horikita (Asuka Matsuda)

Meisa Kuroki (Emily Kusama)

Jang Keun Suk (An Jinu)

Erika Asakura (Minori Yazawa)

 

Tak se naposledy – tedy alespoň v tom japonském provedení – podíváme na sérii, která u nás u prvních dvou dílů byla uváděna jako „Zmeškaný hovor“. Jedná se o relativně tradiční nápad, který vzešel z nejlepšího japonského hororového období, které stavělo na „Kruhu“ a případně na dalších filmech, které vznikaly v období okolo přelomu tisíciletí a těsně po něm. „Zmeškaný hovor“ je jedním z reprezentativních produktů.

 Že se nepoučí a prostě to neberou.

Reprezentativní ale i v tom smyslu, že v sobě nepřináší až tolik, kolik bychom chtěli a kolik bychom si mysleli. A to pořád mluvím o Takashim Miikem, kterého zbožňuji. Ve druhém díle pod taktovkou jiného režiséra se série proměnila v až příliš americkou, a tak jsem docela rád, že se Manabu Asô vrátil ke kořenům a my zase můžeme sledovat relativně japonský film, který má svou poetiku a temnou atmosféru.

 Hlavně zachovat klid.

Jedna dívka se zabije. Je sice smutné, že pro ni třída netruchlí, ale tak oni ji neměli příliš v lásce a dost si na ní vybíjeli svoje psychózy. Ale tohle není konec, to je začátek. Vypadá to, že smrt dívky, která byla podle všeho sebevraždou, rozproudila události, které známe dobře z předchozích filmů. Ano, někdo vám zavolá a vy zjistíte, že si voláte sami. A dokonce máte ve výpisu volání i datum a přesný čas, kdy zemřete.

 Strach postavy mít budou.

Série se v podstatě spoléhá už jen na to, že se snaží vymyslet celkem originální způsoby smrti, které jsou hodně kruté a které budou dobře vypadat na obrazovce, nebo na plátně, pokud budete mít to štěstí a film uvidíte v kině, o čemž už dnes pochybuji. Nutno ale třetímu filmu přiznat, že má i nějaký scénář a že se nechce spokojit jen s tím umíráním. Jak vám příběh sedne, to už je ale samozřejmě trochu jiná věc.

 Ještě jednu fotku na závěr.

A tak se nakonec dostáváme k tomu, že snímek „Chakushin ari final“ je v rámci série spíše lepším kouskem, ale zase v oblasti hororu obecně je to spíše takový průměrný film, který nepřinese nic překvapivého, nic originálního, jen celkem solidně zakončí celou sérii, o které jsem si myslel, že po druhém dílu už nemůže překvapit. Nepřekvapila, ale nezklamala. Ten poslední díl ujde.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (duchové, gore)


Přidat komentář