Strašidelný palác (1963)

80%
Vincent Price a Roger Corman se tentokrát sešli nad Lovecraftem.

Strašidelný palác

The Haunted Palace

USA, 1963, 87 minut

 

Režie: Roger Corman

Scénář: Charles Beaumont a Francis Ford Coppola podle textů Edgara Allana Poa a H. P. Lovecrafta

Hrají:

Vincent Price (Charles Dexter Ward / Joseph Curwen)

Debra Paget (Ann Ward)

Lon Chaney Jr. (Simon Orne)

Frank Maxwell (Dr. Marinus Willet / Priam Willet)

 

Spojení, které je na první pohled více než jen zajímavé. Režie Roger Corman. Hlavní role Vincent Price. Námět Howard Phillips Lovecraft a částečně také Edgar Allan Poe, i když v tomhle případě se jednalo spíše o marketingový tah, protože Roger Corman sám uvedl, že byl proti, aby se Poe použil, ale na finální střih už sáhnout nemohl, a tak se do něj přidaly nějaké ty Poovy verše.

 Smrt jí nesluší.

Scénář, ke kterému měl nějaké dodatečné dialogy napsat i Francis Ford Coppola, primárně vychází z Lovecraftova „Případu Charlese Dextera Warda“. Jako tomu bylo ale u jiných Cormanových děl, jimiž adaptoval především Poa, i zde je původní literární dílo hlavně východiskem, nikoli dogmatem, podle kterého se naplno jede. A co si budeme povídat, film má více než lovcraftovskou atmosféru právě atmosféru poovskou.

 Létající hlavy.

Charles Dexter Ward v podání Vincenta Price se stěhuje se svou ženou do Arkhamu, kde zdědil dům po svých předcích. Jenže už vstup do městečka mu dává najevo, že tady všechno není takové, jaké by mělo být. Místní si jeho prapředka nepamatují zrovna hezky a nechtějí, aby se Charles do domu stěhoval. Vlastně ho docela dost silně odrazují. Ale Charles se nenechá zviklat.

 Toho asi moc nevidí.

Prapředek měl v domě provádět tajemné rituály, které mají vliv na místní ještě doteď. Jenže on to není jen vliv vzpomínek, ono je to i něco víc. A Charles Dexter Ward má tohle pocítit naplno. Takhle to dopadne, když zdědíte něco víc než jen kameny a nábytek. Tohle dědictví je mnohem temnější, ale právě interiéry temného domu mu velmi pomáhají v tom, aby to celkově vyznívalo skutečně děsivě.

 Kostýmy jsou povedené.

Vincent Price se ve filmu sešel s další legendou, kterou byl Lon Chaney Jr., ale je to přece jen Price, na kterém film stojí. Díky němu vás bude mrazit, a to i při poslední scéně, kterou ve filmu uvidíte. Roger Corman opět dokázal, že adaptace mu jdou velmi dobře, mimo jiné i proto, že je dovede pojmout po svém a nedrží se striktně předlohy. Ze „Strašidelného paláce“ pak může přímo mrazit.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (vrazi, mysteriózní)


Přidat komentář