Chohatsu Daikaiju Gehara (2009)

70%
Co na vás může vylézt ze stoky.

Chohatsu Daikaiju Gehara

Japonsko, 2009, 21 minut

 

Režie: Kiyotaka Taguchi

Scénář: Kiyotaka Taguchi

Hrají:

Jiji Bû

Mark Chinnery

Mina Fujii

Terry Ito

 

To tak někdy stačí jeden jednoduchý nápad na to, aby se natočil snímek, který sice není moc dlouhý, ale je tak úderný, jak by měl být. Přesně tohle se povedlo Japoncům, když se rozhodli, že natočí krátký snímek „Chohatsu Daikaiju Gehara“, který patří do žánru kaiju filmu, má i s titulky něco málo přes dvacet minut a v mezinárodní distribuci je uváděn jako „Gehara: The Dark & Long Hair Monster“.

 Monstrum z dálky.

Gehara je skutečně temné, dlouhovlasé monstrum, nebo spíš monstrum s pořádně dlouhými temnými chlupy. A tohle je celý nápad, na kterém film „Chohatsu Daikaiju Gehara“ stojí. Víc nebylo potřeba, jenom vytvořit originální monstrum, které zde ještě nebylo a které bude dostatečně zajímavé a úderné na to, aby se prezentovala nějaká základní myšlenka. A tohle se Japoncům povedlo.

 Monstrum v detailu.

Film není v ničem zásadně objevný. Jednoduše došlo k tomu, že monstrum ožilo – z nějakého důvodu, který je pro pointu celkem důležitý – a začalo ničit. Jsou zde vtipné scény, které vycházejí z toho, jak je monstrum designované. Ano, tenhle film nebyl natáčen jako vážná věc, ale jako komedie. Přesto je to komedie velmi kvalitní a trikově nesmírně povedená, což jen ukazuje na to, že v Japonsku se kaiju filmy nenatáčí jen tak, amatérsky.

 Monstrum v zákulisí.

Docela pobaví i celková pointa, která jde v duchu kaiju filmů a klasických padesátkových ekologických sci-fi filmů a hororů, ale v tomhle případě to vyznívá tak správně směšně, že tomu i budete věřit. Nakonec přiletí i Marťani a film dostává tu správnou poslední ránu, aby vás odrovnal a aby vás bavil. Film má naštěstí tu správně dlouhou stopáž, aby to celou dobu bavilo. Delší stopáž už by nemusela tak dobře fungovat.

 Monstrum ve tmě.

„Chohatsu Daikaiju Gehara“ je tak trochu parodie na kaiju žánr, ale zároveň je to film, který ctí žánr a dává přesně to, co se od žánru očekává. Tohle není výsměch žánru, naopak je to jeho tribut a ukázka, že klasické postupy mohou fungovat i v současné době a že není nutné, aby bylo zaměřeno jen na moderní triky. Ty klasické fungují pořád dobře, jen když se jim dá prostor.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (příšery, béčka, komedie)


Přidat komentář