Choking Hazard (2004)

60%
Konečně jsem po deseti letech viděl tuhle českou hororovou komedii.

Choking Hazard

Česká republika, 2004, 81 minut

 

Režie: Marek Dobeš

Scénář: Štěpán Kopřiva

Hrají:

Jaroslav Dušek (Reiniš)

Jan Dolanský (Verner)

Roman „Izzi“ Izaiáš (Měchura)

Anna Fialková (Lefnerová)

 

Konečně, po deseti letech, jsem se dostal k tomu, že jsem viděl český snímek „Choking Hazard“. Zombie komedie, kterou lze označit za první, která byla v České republice natočena, alespoň pokud se budeme bavit o českém celovečerním filmu. Není zde pořád dostatečná tradice a toho celovečerního, co u nás vzniká, je pořád jako šafránu. Marek Dobeš tak natočil něco, co by mohlo být základem hororové tradice v naší zemi, ale bohužel se tomu tak nestalo.

 Prostě skvělá scéna.

Když film před těmi deseti lety šel ven, připadalo mi to jen jako šílenost, ale říkal jsem si, že se kolem toho přece jen vytvořil takový menší kultovní status, a snímek nebude úplně špatný. Když jsem pak měl možnost Marka Dobeše poznat, a zjistil jsem, že smysl pro humor má, říkal jsem si, že by ten jeho film mohl stát za to. A tak jsem se podíval a on za to přece jen stojí.

 Na Neffa bacha!

Skupina lidí chce vědět, co je smyslem života, a tak jedou na akci, kde se tohle dozví z úst slepého Jaroslava Duška. Jenže bohužel ještě před tím, než dojde na zodpovězení té základní otázky lidské existence, objeví se v hotelu zombie myslivci, kteří jako prvního dostanou právě profesora Reiniše v podání Duška. Ostatní pak bojují o život a snaží se o to, aby unikli z místa, kde se to myslivci jen hemží.

 Tak teď chvíli klid na jednu momentku.

Celý příběh, jak je na první pohled patrné, je skvěle ujetý, a musí se mu nechat, že zde jsou výborné scény, které skutečně stojí za vidění. Zombie se sice sem tam chovají až příliš inteligentně, ale tak i v tomhle směru se to dá pokládat za originální pojetí. Jsou zde výborné postavy – například Duškova, Patrasové, Dolanského anebo i zombivci v podání Neffa či Nemejovského. Díky nim je to pak ten správný guláš, který opravdu ukazuje, že ta komedie je českému filmu velmi blízká.

 Guru už povídá.

Co se na snímku „Choking Hazard“ jednoznačně musí ocenit, to je gore, které zde sice není nějaké úplně senzačně detailní, ale přesto je ho dost. To je jen dobře, protože k zombie žánru to patří. Štěpán Kopřiva napsal dostatečně cool scénář, aby to fungovalo, ale je pravda, že zde snad nebyl ani jeden moment, který by mě naprosto odrovnal. Minimálně úsměv ale film vyvolá. Zombie myslivci jsou skvělý nápad.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (zombie, komedie)


Přidat komentář