Sawney: Lidská flákota (2012)

60%
Lidské maso má očividně něco do sebe.

Sawney: Lidská flákota

Sawney: Flesh of Man

Velká Británie, 2012, 90 minut

 

Režie: Ricky Wood

Scénář: Rick Wood

Hrají:

David Hayman (Sawney Bean)

Samuel Feeney (Hamish MacDonald)

Gavin Mitchell (Bill Munro)

William Houston (Charlie McGuire)

 

Natočit v současné době originální horor, je velmi těžké. A tak se někteří tvůrci alespoň snaží o to, aby se jejich snímky originálně tvářily a oni v nich předvedli něco, co bude malinko lepší než v jiných filmech. Přesně tohle je případ snímku „Sawney: Lidská flákota“, což je mimochodem velmi dobrý český název, který nabádá k pousmání. Komedii od tohoto filmu však nečekejte.

 No, ať je v jaké chce situaci, je sexy.

Co je na snímku „Sawney: Lidská flákota“ tak zajímavé? Tak možná to není úplně zajímavé, ale specifikum filmu je v tom, jak si hraje se žánry a snaží se je spojovat. Nejde jen o to, že by se jednalo o kanibalský film, toho masa se zase tolik nejí, hlavně se rozřezává, ale je to také film o legendě, a to všechno je podáno v hávu moderního detektivního thrilleru, který postupně ustupuje do pozadí, aby ke konci alespoň trochu mohl vyniknout ten horor, což se i celkem daří.

 Stačí jen trochu a ohromí vás to.

Sawney Bean byl hlavou rozsáhlého rodinného klanu ve Skotsku v období na přelomu 15. a 16. století. Ne, zůstaňte v klidu, tenhle snímek se odehrává v současnosti, nejedná se o historický horor. Sawneyho rodina, ta historická, má údajně na svědomí přes 1 000 mrtvých lidí, které používala ke svým gurmánským choutkám. No, a možná také pro vraždění samotné.

 Kuchař při práci.

Postavit na této legendě moderní film není tak těžké. Snímek vychází z toho, že reportér pátrá po staré legendě a zjišťuje nějaké informace, které ani vědět nechtěl. Stačilo jen, aby se trochu navážel do policie, a najednou zjistí, že jeho přítelkyně není doma. Zmizela. Postupně odhaluje pravdu, která je velmi drsná a brutální a pro něj také krutá. Ale to není všechno. Nejde jen o kanibalismus, ale také o něco dalšího. Něco, co je na legendě možná ještě děsivější.

 Maso se musí pečlivě vybrat.

„Sawney: Lidská flákota“ je snímek, který bude mít hodně odpůrců, ale vzhledem k tomu, o co se film snažil a jak se o to snažil, tedy prezentovat legendu z pohledu vícežánrového, docela se výsledek povedl. Je to i proto, že je film celkem kvalitně natočen a není z něj cítit, že by to bylo levné a nasnímané za každou cenu. Trochu zde chybí momenty pořádného napětí, skutečně vyhrocené situace, místy je upřednostněn efekt, ale za mě tedy relativní spokojenost.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy


Přidat komentář