Chřestýši útočí (1976)

25%
Jsou dobré filmy s hady, jsou špatné filmy s hady a mezi ty druhé patří "Chřestýši útočí". Nevýrazný snímek se špatným příběhem.

 

Chřestýši útočí

Rattlers

USA, 1976, 82 minut

 

Režie: John McCauley

Scénář: Jerry Golding a John McCauley

Hrají:

Sam Chew Jr. (Dr. Tom Parkinson)

Elisabeth Chauvet (Ann Bradley)

Dan Priest (Plukovník)

Ronald Gold (Kapitán Delaney)

 

„Chřestýši útočí“ je jednoduchý a krásný český název, který dokonale shrnuje, o čem film je. Něco jako „Hadi v letadle“. Proč ne. Béčkový film, který jasně udává název a v něm přesně to, co může divák očekávat. Jenže... Jsou béčka a jsou béčka. Když si vzpomenu na film „Chvění“, který byl také silně béčkový, ale disponoval skvělými efekty a hlavně byl opravdu promakaný i na slabší finanční prostředky, které měl, jsem zklamaný. „Chřestýši útočí“ nic podobného nemají. Bohužel.

Copak to tam našel?

Zápletka je jasná. Jsme kdesi v nehostinné divočině nedaleko farmy. Dva kluci se jdou podívat do kaňonu, protože je tam údajně kostra. Kteří dva kluci by nechtěli vidět opravdovou kostru? A který otec by je v tom nepodporoval? Jenže to ani jeden z nich netušil, že v kaňonu jsou chřestýši! No dobře, oblast vypadá, jako že tam chřestýši žijí ve velkém, ale ta mrcha rodičovská opatrnost je velmi vrtkavá, stačí malé impulzy a je rozhozena. Nekritizuji, tak to prostě je.

Ve filmu o chřestýších nezbytná scéna.

Kluci umírají a do nedalekého městečka je povolán odborník na hady, herpetolog Tom Parkinson. Vypadá to, že hadů je ve městečku trochu víc. Umírají další lidé. Tom Parkinson má být tím, kdo případ vyšetří a najde cestu, jak se jedovatých plazů zbavit. Nebude to mít jednoduché, protože proti sobě nemá jen hady samotné, ale problémy mu ještě bude dělat armáda, jejíž prvek je poměrně důležitý. Jak jinak. Na originalitu se tady opravdu hodil bobek.

Ve filmu o chřestýších nezbytná scéna.

Armáda nás odkazuje na 50. léta a na béčkové horory, kdy byla nějaká chemikálie vypuštěna do jezera, pouště, apod. Přesně tohle lze očekávat i v případě hororu „Chřestýši útočí“. Jenže film postrádá kouzlo padesátek a místo toho nám nabízí podívanou, která postrádá logiku, postrádá napětí a navíc se vyznačuje velmi špatným zpracováním, nebo minimálně špatnou zachovanou verzí. Zvuk je zde naprosto špatný, chřestění hadů zní příšerně, uměle, navíc místy docela chybí, což jen snižuje dojem z filmu. Postsynchrony se tady prostě nepovedly. Grafika také není nejlepší a je vidět, že film se prostě nedochoval ve valné kvalitě. Zas taková škoda to pravda není.

Asi je to tak strašné, že ani divák to nemůže vidět. Je to v zájmu jeho duševního zdraví.

Scénář je příliš jednoduchý, příliš klišovitý, což je patrné i na tom, že zde chybí potřebná atmosféra. Tu rozhodně neumocňují herci a jejich nemastné, neslané výkony, jimiž se nás snaží přesvědčit o tom, že hadi jsou skutečně děsiví a měli bychom si dávat pozor. Sami se přitom chovají naprosto nesmyslně, jako kdyby o nic nešlo. Jezdit v otevřeném voze je pak jen jednou z méně hrozných variant, nejpitomější je pak v noci jít do dolu, i když vím, že tam budou hadi. Byla zde jenom snaha atmosféru podpořit tmou, ale když nefunguje logika, docela to sníží celkový dojem. „Chřestýši útočí“ tak umírají na vlastní snahu vyděsit.

 

Hodnocení: 25%

Hororové filmy (béčka, zvířata, děti)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář